Фрехенал де ла Сиера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрехенал де ла Сиера
Црквата во Фрехенал де ла Сиера
Црквата во Фрехенал де ла Сиера
Знаме на Фрехенал де ла СиераАмблем на Фрехенал де ла Сиера
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаФрехенал де ла Сиера
Површина
 • Вкупна237 км2 (92 ми2)
Надм. вис.&10000000000000579000000579 м
Население (2006)
 • Вкупно5,275
 • Густина22,3/км2 (580/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Фрехенал де ла Сиера — општина која се наоѓа во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.