Прејди на содржината

Капиља

Од Википедија — слободната енциклопедија
Капиља
Капиља
Капиља
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
Општинаleader_title =
Површина
 • Вкупна147 км2 (57 ми2)
Надм. вис.&10000000000000558000000558 м
Население (2007)
 • Вкупно189
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоAyuntamiento de Capilla

Капиља — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.