Валенсија дел Вентосо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валенсија дел Вентосо
Ribera del Ardila. Valencia del Ventoso (Badajoz).jpg
Амблем на Валенсија дел Вентосо
Амблем
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаВаленсија дел Вентосо
Површина
 • Вкупна99 км2 (38 ми2)
Надм. вис.&10000000000000500000000500 м
Население (2006)
 • Вкупно2,325
 • Густина23,5/км2 (610/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Валенсија дел Вентосо — општина сместена во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2006 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 2.325 жители.