Сарса-Капиља

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сарса-Капиља
Zarza-Capilla
Општина
Сарса-Капиља
Сарса-Капиља
Сарса-Капиља is located in Шпанија
Сарса-Капиља
Сарса-Капиља
Местоположба во Шпанија
Координати: 38°48′N 5°10′W / 38.800° СГШ; 5.167° ЗГД / 38.800; -5.167
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОкругЛа Серена
Управа
 • AlcaldeФрасиско Хавиер Санчес Кабалјеро
Површина
 • Вкупна92 км2 (36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000579000000579 м
Население (2014)
 • Вкупно363
 • Густина3,9/км2 (10/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоzarza-capilla.es

Сарса-Капиља (шпански: Zarza-Capilla) — општина во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2014 г.[1] населението брои 363 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]