Бенкеренсија де ла Серена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бенкеренсија де ла Серена
Замокот Бенкеренсија
Замокот Бенкеренсија
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
Површина
 • Вкупна82,5 км2 (319 ми2)
Надм. вис.&10000000000000314000000314 м
Население (2007)
 • Вкупно842
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Бенкеренсија де ла Серена — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.