Виљар де Рена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виљар де Рена
Виљар де Рена
Виљар де Рена
Знаме на Виљар де Рена
ДржавиШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаВиљар де Рена
Површина
 • Вкупна82 км2 (32 ми2)
Надм. вис.&10000000000000277000000277 м
Население (2006)
 • Вкупно1.506
 • Густина18,4/км2 (480/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Виљар де Рена — општина со местоположба во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2006 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 1.506 жители.