Кастилбланко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кастилбланко
Амблем на Кастилбланко
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаКастилбланко
Површина
 • Вкупна132 км2 (51 ми2)
Надм. вис.&10000000000000501000000501 м
Население (2005)
 • Вкупно1.146
 • Густина8,7/км2 (230/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Кастилбланко — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.