Прејди на содржината

Касас де Реина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Касас де Реина
Остатоци од антички театар во Касас де Реина
Остатоци од антички театар во Касас де Реина
Знаме на Касас де Реина
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаКасас де Реина
Површина
 • Вкупна50 км2 (20 ми2)
Надм. вис.&10000000000000635000000635 м
Население (2005)
 • Вкупно193
 • Густина3,9/км2 (100/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.casasdereina.com Ayuntamiento de Casas de Reina

Касас де Реина — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.