Ерера дел Дуке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ерера дел Дуке
Поглед кон Ерера дел Дуке
Поглед кон Ерера дел Дуке
Знаме на Ерера дел ДукеГрб на Ерера дел Дуке
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаЕрера дел Дуке
Површина
 • Вкупна277 км2 (107 ми2)
Надм. вис.&10000000000000468000000468 м
Население (2006)
 • Вкупно3.845
 • Густина13,9/км2 (360/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ерера дел Дукеопштина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура, Шпанија.