Монтемолин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Монтемолин
Тврдината во Монтемолин
Тврдината во Монтемолин
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаМонтемолин
Површина
 • Вкупна203 км2 (78 ми2)
Надм. вис.&10000000000000615000000615 м
Население (2005)
 • Вкупно1.582
 • Густина7,8/км2 (200/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Монтемолин — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.