Трасиера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трасиера
Општина
Поглед кон Трасиера
Поглед кон Трасиера
Амблем на Трасиера
Амблем
Трасиера is located in Шпанија
Трасиера
Трасиера
Местоположба во Шпанија
Координати: 38°11′N 5°59′W / 38.183° СГШ; 5.983° ЗГД / 38.183; -5.983
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаТрасиера
Површина
 • Вкупна58 км2 (22 ми2)
Надм. вис.&10000000000000696000000696 м
Население (2014)
 • Вкупно659
 • Густина11/км2 (30/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Трасиера — општина во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2014 година,[1] општината има население од 659 жители.

Месни прослави[уреди | уреди извор]

  • Слава на Пресветиот Христос Сокорски или Слава на Манолетите, 20 април.
  • Свети Исидор Лабрадорски, 15 мај
  • Свети Антонио Падовски, 13 јуни
  • Покровителски слави Света Марта, 29 јули.
  • Слава на Лакетијас, 1 ноември.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]