Пуебла де Алкосер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пуебла де Алкосер
Поглед кон Пуебла де Алкосер
Поглед кон Пуебла де Алкосер
Знаме на Пуебла де АлкосерАмблем на Пуебла де Алкосер
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаПуебла де Алкосер
Површина
 • Вкупна297 км2 (115 ми2)
Надм. вис.&10000000000000527000000527 м
Население (2005)
 • Вкупно1.269
 • Густина4,3/км2 (110/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Пуебла де Алкосеропштина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура, Шпанија.