Баркалота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Баркалота
Споменик во Баркалота
Споменик во Баркалота
Амблем на Баркалота
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
Површина
 • Вкупна136,1 км2 (525 ми2)
Надм. вис.&10000000000000467000000467 м
Население (2007)
 • Вкупно3,664
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоAyuntamiento de Barcarrota

Барсалотаопштина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура, Шпанија.