Пењалсордо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пењалсордо
Главна фасада на градското собрание на Пењалсордо, Бадахос
Главна фасада на градското собрание на Пењалсордо, Бадахос

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаПењалсордо
Површина
 • Вкупна47 км2 (18 ми2)
Надм. вис.&10000000000000456000000456 м
Население (2005)
 • Вкупно1.347
 • Густина28,7/км2 (740/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Пењалсордо — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.