Виљафранка де лос Барос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виљафранка де лос Барос
Општина
Црква во Виљафранка де лос Барос
Црква во Виљафранка де лос Барос
Виљафранка де лос Барос is located in Шпанија
Виљафранка де лос Барос
Виљафранка де лос Барос
Местоположба во Шпанија
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Екстремадура Шпанија" does not existМестоположба во Екстремадура
Координати: 38°33′41″N 6°20′21″W / 38.56139° СГШ; 6.33917° ЗГД / 38.56139; -6.33917
Држава Шпанија
Автономна заедница Екстремадура
ПокраинаБадахос
ОкрузиТера де Барос
Управа
 • ГрадоначалникРамон Роперо Мансера (PSOE)
Површина
 • Вкупна104 км2 (40 ми2)
Надм. вис.(МНМН)&10000000000000410000000410 м
Население (2012)
 • Вкупно13.329
 • Густина130/км2 (300/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (GMT +2) (UTC+2)
Поштенски број06220
Повик. бр.+34 (Шпанија) + 924 (Бадахос)
Мреж. местоwww.villafrancadelosbarros.es

Виљафранка де лос Баросопштина во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Има население од 13.329 жители на површина од 104 км2.