Таларубијас

Координати: 39°02′N 5°14′W / 39.033° СГШ; 5.233° ЗГД / 39.033; -5.233
Од Википедија — слободната енциклопедија
Таларубијас
Брана во Таларубијас
Брана во Таларубијас
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаТаларубијас
Површина
 • Вкупна120 км2 (50 ми2)
Надм. вис.&10000000000000435000000435 м
Население (2005)
 • Вкупно3.216
 • Густина26,8/км2 (69/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.talarrubias.org

Таларубијас — општина во Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2005 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 3.216 жители.

39°02′N 5°14′W / 39.033° СГШ; 5.233° ЗГД / 39.033; -5.233