Аседера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аседера
ЗемјаШпанија
Автономна областЕкстремадура
ПровинцијаБадахоз
Површина
 • Вкупна82,5 км2 (319 ми2)
Надм. вис.&10000000000000314000000314 м
Население (2007)
 • Вкупно842
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Аседера е општина која се наоѓа во провинција Бадахоз, во автономната покраина Екстремадура .