Фуентес дел Леон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фуентес дел Леон
Поглед кон Фуентес дел Леон
Поглед кон Фуентес дел Леон

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаФуентес дел Леон
Површина
 • Вкупна110 км2 (40 ми2)
Надм. вис.&10000000000000741000000741 м
Население (2005)
 • Вкупно2.674
 • Густина24,3/км2 (630/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Фуентес дел Леон — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.