Аланхе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аланхе

Знаме
Земја Шпанија
Автономна област Екстремадура
Провинција Бадахоз
Општина Аланхе
Површина
 • Вкупна 160 km2 (60 sq mi)
Надм. вис. 323 m (1,060 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 2.018
 • Густина 12,6/km2 (330/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Аланхе е општина која се наоѓа во провинција Бадахоз, во автономната покраина Екстремадура .