Асеучал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Асеучал
Градското собрание во Асеучал image_flag = sin_bandera.svg
Градското собрание во Асеучал image_flag = sin_bandera.svg
Амблем на Асеучал
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаАсеучал
Површина
 • Вкупна63 км2 (24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000303000000303 м
Население (2006)
 • Вкупно5.518
 • Густина87,6/км2 (2,270/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Асеучал — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.