Олива де Мерида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олива де Мерида
Поглед кон Олива де Мерида
Поглед кон Олива де Мерида
Амблем на Олива де Мерида
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаОлива де Мерида
Површина
 • Вкупна255 км2 (98 ми2)
Надм. вис.&10000000000000490000000490 м
Население (2005)
 • Вкупно1.888
 • Густина7,4/км2 (190/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Олива де Мерида — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.