Корте де Пелеас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корте де Пелеас
Skyline of Корте де Пелеас
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
Површина
 • Вкупна42,3 км2 (163 ми2)
Надм. вис.&10000000000000280000000280 м
Население (2007)
 • Вкупно1,257
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоAyuntamiento de Corte de Peleas

Корте де Пелеас — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.