Општина

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Општини)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Општина претставува локална самоуправна административна единица која опфаќа повеќе населени места. Најчесто општината има градоначалник и совет во кој членуваат избрани претставници на локалното население.