Светско првенство во фудбал 2022 - нокаут фаза

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светското првенство во фудбал 2022 - нокаут фаза била втората фаза на Светското првенство 2022, после групната фаза. Започнала на 3 декември со осминафиналето а завршила на 18 декември со финалниот натпревар, кој се одиграл на стадионот Лусаил Ајконик во Лусаил.[1] Двете првопласирани екипи од секоја група се пласирале во нокаут фазата каде да се натпреварувале во систем на единечна елиминација. Има шеснаесет натпревари во нокаут фазата, вклучително и натпреварот за третото место кој се одиграл помеѓу двете поразени екипи во полуфиналето.[2]

Формат[уреди | уреди извор]

Во нокаут фазата на Светското првенство се натпреварувале 16-те екипи кои се квалификувале од групната фаза. Натпреварите во нокаут фазата се играле додека не се добие победник. Ако резултатот на натпреварот бил нерешен по крајот на 90 минути игра, се играле продолженија. Ако после двата периоди на дополнително време од по 15 минути, резултатот е сè уште нерешен, натпреварот бил решен со изведување пенали.[2]

Сите наведени времиња се локални, според стандардното време на Арабија (UTC+3).

Квалификувани репрезентации[уреди | уреди извор]

Првите две репрезентации од секоја од осумте групи се квалификувале за нокаут фазата.[2]

Група Победник Второпласиран
А  Холандија  Сенегал
Б  Англија  САД
Ц  Аргентина  Полска
Д  Франција  Австралија
Е  Јапонија  Шпанија
Ф  Мароко  Хрватска
Г  Бразил  Швајцарија
Х  Португалија  Јужна Кореја

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Холандија - САД[уреди | уреди извор]

3 декември 2022 Холандија  3–1  САД Ал Рајан
18:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Холандија - САД
Извештај
Стадион: Халифа
Гледачи: 44.846
Судија: Бразил Вилтон Сампајо
Холандија
САД
GK 23 Андрис Ноперт
CB 2 Јуриен Тимбер
CB 4 Вирџил ван Дајк Captain sports.svg
CB 5 Нејтн Аке заменет 90+3'
RM 22 Дензел Дјумфрис
CM 15 Мартен де Рон заменет 46'
CM 21 Френки де Јонг добил жолт картон во 87-мата минута 87'
LM 17 Дели Блинд
AM 14 Дави Класен заменет 46'
CF 8 Коди Гакпо заменет 90+3'
CF 10 Мемфис Депај заменет 83'
Замени:
MF 20 Тен Копмајнерс добил жолт картон во 60-тата минута 60' влегол во игра 46'
FW 7 Стивен Бергвајн влегол во игра 46'
MF 25 Чави Симонс влегол во игра 83'
DF 3 Матајс де Лихт влегол во игра 90+3'
FW 19 Вут Вегхорст влегол во игра 90+3'
Селектор:
Луј ван Гал
NED-USA 2022-12-03.svg
GK 1 Мат Тарнер
RB 2 Сержињо Дест заменет 75'
CB 3 Вокер Цимерман
CB 13 Тим Рим
LB 5 Антони Робинсон заменет 90+2'
DM 4 Тајлер Адамс Captain sports.svg
CM 6 Јунус Муса
CM 8 Вестон Мекени заменет 67'
RF 21 Тимоти Веа заменет 67'
CF 9 Хесус Фереира заменет 46'
LF 10 Кристијан Пулишиќ
Замени:
FW 7 Џовани Рејна влегол во игра 46'
FW 11 Бренден Аронсон влегол во игра 67'
FW 19 Хаџи Рајт влегол во игра 67'
DF 22 ДеАндре Једлин влегол во игра 75'
FW 16 Џордан Морис влегол во игра 90+2'
Селектор:
Грег Берхалтер

Играч на натпреварот:
Дензел Дјумфрис (Холандија)[3]

Помошни судии:
Бразил Бруно Боскила
Бразил Бруно Пирес
Четврти судија:
Уругвај Андрес Матонте
Video assistant referee:
Колумбија Николас Гало
Помошни VAR судии:
Венецуела Хуан Сото
Австралија Ешли Бичам
Аргентина Мауро Виљано

Аргентина - Австралија[уреди | уреди извор]

3 декември 2022 Аргентина  2–1  Австралија Ал Рајан
22:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Аргентина - Австралија
Извештај Стадион: Ахмад бин Али
Гледачи: 45.032
Судија: Полска Шимон Марцињак
Аргентина
Австралија
GK 23 Емилијано Мартинес
RB 26 Науел Молина заменет 80'
CB 13 Кристијан Ромеро
CB 19 Николас Отаменди
LB 8 Маркос Акуња заменет 71'
DM 24 Енцо Фернандес
CM 7 Родриго Де Паул
CM 20 Алексис Макалистер заменет 80'
RF 9 Хулијан Алварес заменет 71'
CF 10 Лионел Меси Captain sports.svg
LF 17 Папу Гомес заменет 50'
Замени:
DF 25 Лисандро Мартинес влегол во игра 50'
FW 22 Лаутаро Мартинес влегол во игра 71'
DF 3 Николас Таљафико влегол во игра 71'
MF 14 Ексекиел Паласиос влегол во игра 80'
DF 4 Гонсало Монтиел влегол во игра 80'
Селектор:
Лионел Скалони
ARG-AUS 2022-12-03.svg
GK 1 Метју Рајан Captain sports.svg
RB 2 Милош Дегенек добил жолт картон во 38-мата минута 38' заменет 71'
CB 19 Хари Сутар
CB 4 Кај Роулес
LB 16 Азиз Бехич
RM 7 Метју Леки заменет 71'
CM 26 Киану Бакус заменет 58'
CM 13 Арон Мој
LM 14 Рајли Мекгри заменет 58'
CF 15 Мичел Дјук заменет 71'
CF 22 Џексон Ирвајн добил жолт картон во 15-тата минута 15'
Замени:
MF 10 Ајдин Хрустиќ влегол во игра 58'
FW 23 Крег Гудвин влегол во игра 58'
FW 21 Гаранг Куол влегол во игра 71'
FW 9 Џејми Мекларен влегол во игра 71'
DF 5 Фран Каралиќ влегол во игра 71'
Селектор:
Греам Арнолд

Играч на натпреварор:
Лионел Меси (Аргентина)[4]

Помошни судии:
Полска Павел Соколницки
Полска Томаш Листкиевич
Четврти судија:
Гватемала Марио Ескобар
Video assistant referee:
Полска Томаш Квјатковски
Помошни VAR судии:
Германија Марко Фриц
Италија Алесандро Џалатини
Франција Беноа Мило

Франција - Полска[уреди | уреди извор]

4 декември 2022 Франција  3–1  Полска Доха
18:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Франција - Полска
Извештај Стадион: Ал Тумама
Гледачи: 40.989
Судија: Венецуела Хесус Валенсуела
Франција
Полска
GK 1 Иго Лорис Captain sports.svg
RB 5 Жул Кунде заменет 90+2'
CB 4 Рафаел Варан
CB 18 Дајот Упамекано
LB 22 Тео Ернандес
CM 8 Орелиен Чуамени добил жолт картон во 32-рата минута 32' заменет 66'
CM 14 Адријан Рабио
RW 11 Усман Дембеле заменет 76'
AM 7 Антоан Гризман
LW 10 Килијан Мбапе
CF 9 Оливје Жиру заменет 76'
Замени:
MF 13 Јусуф Фофана влегол во игра 66'
FW 20 Кингсли Коман влегол во игра 76'
FW 26 Маркус Тирам влегол во игра 76'
DF 3 Аксел Дисаси влегол во игра 90+2'
Селектор:
Дидје Дешам
FRA-POL 2022-12-04.svg
GK 1 Војќех Шченсни
RB 2 Мати Кеш добил жолт картон во 88-мата минута 88'
CB 15 Камил Глик
CB 14 Јакуб Кивиор заменет 87'
LB 18 Бартош Берешински добил жолт картон во 47-мата минута 47'
DM 10 Гжегож Криховијак заменет 71'
CM 20 Пјотр Желињски
CM 19 Себастијан Шимански заменет 64'
RW 13 Јакуб Камински заменет 71'
LW 24 Пшемислав Франковски заменет 87'
CF 9 Роберт Левандовски Captain sports.svg
Замени:
FW 7 Аркадиуш Милик влегол во игра 64'
MF 21 Никола Залевски влегол во игра 71'
MF 6 Кристијан Бјелик влегол во игра 71'
DF 5 Јан Беднарек влегол во игра 87'
MF 11 Камил Гросицки влегол во игра 87'
Селектор:
Чеслав Михневич

Играч на натпреварот:
Килијан Мбапе (Франција)[5]

Помошни судии:
Венецуела Хорхе Урего
Венецуела Тулио Морено
Четврти судија:
Перу Кевин Ортега
Video assistant referee:
Венецуела Хуан Сото
Помошни VAR судии:
Аргентина Мауро Виљано
Бразил Неуса Бак
Чиле Хулио Баскуњан

Англија - Сенегал[уреди | уреди извор]

4 декември 2022 Англија  3–0  Сенегал Ал Хор
22:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Англија - Сенегал
Извештај Стадион: Ал Бајт
Гледачи: 65.985
Судија: Ел Салвадор Иван Бартон
Англија
Сенегал
GK 1 Џордан Пикфорд
RB 2 Кајл Вокер
CB 5 Џон Стоунс заменет 76'
CB 6 Хари Мегваер
LB 3 Лук Шо
DM 4 Деклан Рајс
CM 8 Џордан Хендерсон заменет 82'
CM 22 Џуд Белингам заменет 76'
RF 17 Букајо Сака заменет 65'
CF 9 Хари Кејн Captain sports.svg
LF 20 Фил Фоден заменет 65'
Замени:
FW 11 Маркус Рашфорд влегол во игра 65'
FW 7 Џек Грилиш влегол во игра 65'
MF 19 Мејсон Маунт влегол во игра 76'
DF 15 Ерик Дајер влегол во игра 76'
MF 14 Калвин Филипс влегол во игра 82'
Селектор:
Гарет Саутгејт
ENG-SEN 2022-12-04.svg
GK 16 Едуар Менди
RB 21 Јусуф Сабали
CB 3 Калиду Кулибали Captain sports.svg добил жолт картон во 76-тата минута 76'
CB 22 Абду Диало
LB 14 Исмаил Јакобс заменет 84'
CM 11 Пате Сис заменет 46'
CM 6 Нампали Менди
RW 15 Крепен Диата заменет 46'
AM 13 Илман Ндиаје заменет 46'
LW 18 Исмаила Сар
CF 9 Булаје Диа заменет 72'
Замени:
MF 17 Папе Матар Сар влегол во игра 46'
FW 20 Бамба Диенг влегол во игра 46'
MF 26 Папе Геј влегол во игра 46'
FW 19 Фамара Дједју влегол во игра 72'
DF 12 Фоде Бало-Туре влегол во игра 84'
Селектор:
Алиу Сисе

Играч на натпреварот:
Хари Кејн (Англија)[6]

Помошни судии:
Ел Салвадор Давид Моран
САД Катрин Несбит
Четврти судија:
Хондурас Саид Мартинес
Video assistant referee:
Канада Дру Фишер
Помошни VAR судии:
САД Армандо Виљареал
Австралија Ешли Бичам
Колумбија Николас Гаљо

Јапонија - Хрватска[уреди | уреди извор]

5 декември 2022 Јапонија  1–1 (прод.)
(1–3 пен.)
 Хрватска Ал Вакра
18:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Јапонија - Хрватска
Извештај Стадион: Ал Јануб
Гледачи: 42.523
Судија: САД Исмаил Елфат
    Пенали
 
Јапонија
Хрватска
GK 12 Шуичи Гонда
CB 16 Такехиро Томијасу
CB 22 Маја Јошида Captain sports.svg
CB 3 Шого Танигучи
RM 14 Џунја Ито
CM 6 Ватару Ендо
CM 13 Хидемаса Морита заменет 106'
LM 5 Јуто Нагатомо заменет 64'
RF 8 Рицу Доан заменет 87'
CF 25 Даизен Маеда заменет 64'
LF 15 Даичи Камада заменет 75'
Замени:
MF 9 Каору Митома влегол во игра 64'
FW 18 Такума Асано влегол во игра 64'
DF 19 Хироки Сакаи влегол во игра 75'
MF 10 Такуми Минамино влегол во игра 87'
MF 17 Ао Танака влегол во игра 106'
Селектор:
Хаџиме Моријасу
JPN-CRO 2022-12-05.svg
GK 1 Доминик Ливаковиќ
RB 22 Јосип Јурановиќ
CB 6 Дејан Ловрен
CB 20 Јошко Гвардиол
LB 3 Борна Баришиќ добил жолт картон во 116-тата минута 116'
DM 11 Марцело Брозовиќ
CM 10 Лука Модриќ Captain sports.svg заменет 99'
CM 8 Матео Ковачиќ добил жолт картон во 90-тата минута 90' заменет 99'
RF 9 Андреј Крамариќ заменет 68'
CF 16 Бруно Петковиќ заменет 62'
LF 4 Иван Перишиќ заменет 106'
Замени:
FW 17 Анте Будимир влегол во игра 62' заменет 106'
MF 15 Марио Пашалиќ влегол во игра 68'
MF 13 Никола Влашиќ влегол во игра 99'
MF 7 Ловро Мајер влегол во игра 99'
FW 14 Марко Ливаја влегол во игра 106'
FW 18 Мислав Оршиќ влегол во игра 106'
Селектор:
Златко Далиќ

Играч на натпреварот:
Доминик Ливаковиќ (Хрватска)[7]

Помошни судии:
САД Кори Паркер
САД Кајл Аткинс
Четврти судија:
Алжир Мустафа Горбал
Video assistant referee:
Колумбија Николас Гаљо
Помошни VAR судии:
Чиле Хулио Баскуњан
Аргентина Есекиел Браиловски
Италија Паоло Валери

Бразил - Јужна Кореја[уреди | уреди извор]

5 декември 2022 Бразил  4–1  Јужна Кореја Доха
22:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Бразил - Јужна Кореја
Извештај Стадион: Стадион 974
Гледачи: 43,.847
Судија: Франција Клеман Тирпен
Бразил
Јужна Кореја
GK 1 Алисон Бекер заменет 80'
RB 14 Едер Милитао заменет 63'
CB 4 Маркињос
CB 3 Тијаго Силва Captain sports.svg
LB 2 Данило заменет 72'
CM 5 Каземиро
CM 7 Лукас Пакета
RW 11 Рафиња
AM 10 Нејмар заменет 80'
LW 20 Винисиус Жуниор заменет 72'
CF 9 Ришарлисон
Замени:
DF 13 Дани Алвес влегол во игра 63'
FW 26 Габриел Мартинели влегол во игра 72'
DF 24 Бремер влегол во игра 72'
GK 12 Вевертон влегол во игра 80'
FW 21 Родриго влегол во игра 80'
Селектор:
Тите
BRA-KOR 2022-12-05.svg
GK 1 Ким Син Гју
RB 15 Ким Мун Хванг
CB 4 Ким Мин Џе
CB 19 Ким Јон Гвон
LB 3 Ким Џин Су заменет 46'
RM 10 Ли Џе Сон заменет 74'
CM 5 Чон Ву Јон добил жолт картон во 44-тата минута 44' заменет 46'
CM 6 Хванг Ин Пом заменет 65'
LM 11 Хванг Хи Чан
CF 9 Чо Гју Сон заменет 80'
CF 7 Сон Хин Мин Captain sports.svg
Замени:
DF 14 Хонг Чол влегол во игра 46'
MF 13 Сон Чун Хо влегол во игра 46'
MF 8 Пек Син Хо влегол во игра 65'
MF 18 Ли Канг Ин влегол во игра 74'
FW 16 Хванг Уи Џо влегол во игра 80'
Селектор:
Португалија Пауло Бенто

Играч на натпреварот:
Нејмар (Бразил)[8]

Помошни судии:
Франција Никола Дано
Франција Сирил Грингор
Четврти судија:
Словенија Славко Винчиќ
Video assistant referee:
Франција Жером Бризар
Помошни VAR судии:
Шпанија Алехандро Ернандес Ернандес
Шпанија Роберто Дијас Перес дел Паломар
Франција Беноа Мило

Мароко - Шпанија[уреди | уреди извор]

6 декември 2022 Мароко  0–0 (прод.)
(3–0 пен.)
 Шпанија Ал Рајан
18:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Мароко - Шпанија
Извештај Стадион: Едукејшн Сити
Гледачи: 44.667
Судија: Аргентина Фернандо Рапалини
    Пенали
 
Мароко
Шпанија
GK 1 Јасини Буну
RB 2 Ашраф Хакими
CB 5 Најеф Агерд заменет 84'
CB 6 Ромен Саис Captain sports.svg добил жолт картон во 90-тата минута 90'
LB 3 Нусаир Мазрауи заменет 82'
DM 4 Софијан Амрабат
CM 8 Азедин Унаи заменет 120'
CM 15 Селим Амала заменет 82'
RF 7 Хаким Зијеш
CF 19 Јусеф Ен-Несири заменет 82'
LF 17 Софијан Буфал заменет 66'
Замени:
FW 16 Абде Езалзули влегол во игра 66'
FW 11 Абделхамид Сабири влегол во игра 82'
FW 21 Валид Хедира влегол во игра 82'
DF 25 Јахја Атијат Ала влегол во игра 82'
DF 18 Џавад Ел Јамик влегол во игра 84'
DF 24 Бадр Банун влегол во игра 120'
Селектор:
Валид Реграги
MAR-ESP 2022-12-06.svg
GK 23 Унаи Симон
RB 6 Маркос Љоренте
CB 16 Родри
CB 24 Емерик Лапорт добил жолт картон во 77-мата минута 77'
LB 18 Жорди Алба заменет 98'
DM 5 Серхио Бускетс Captain sports.svg
CM 9 Гави заменет 63'
CM 26 Педри
RF 11 Феран Торес заменет 75'
CF 10 Марко Асенсио заменет 63'
LF 21 Дани Олмо заменет 98'
Замени:
FW 7 Алваро Мората влегол во игра 63'
MF 19 Карлос Солер влегол во игра 63'
FW 12 Нико Вилијамс влегол во игра 75' заменет 118'
DF 14 Алехандро Балде влегол во игра 98'
FW 25 Ансу Фати влегол во игра 98'
FW 22 Пабло Сарабија влегол во игра 118'
Селектор:
Луис Енрике

Играч на натпреварот:
Јасин Буну (Мароко)[9]

Помошни судии:
Аргентина Хуан Пабло Белати
Аргентина Диего Бонфа
Четврти судија:
Бразил Рафаел Клаус
Video assistant referee:
Аргентина Мауро Виљано
Помошни VAR судии:
Колумбија Николас Гаљо
Уругвај Николас Таран
Чиле Хулио Баскуњан

Португалија - Швајцарија[уреди | уреди извор]

6 декември 2022 Португалија  6–1  Швајцарија Лусаил
22:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Португалија - Швајцарија
Извештај
Стадион: Лусаил Ајконик
Гледачи: 83.720
Судија: Мексико Сесар Артуро Рамос
Португалија
Швајцарија
GK 22 Диого Кошта
RB 2 Диого Дало
CB 3 Пепе Captain sports.svg
CB 4 Рубен Дијас
LB 5 Рафаел Гереиро
DM 14 Вилијам Карваљо
CM 25 Отавио заменет 74'
CM 10 Бернардо Силва заменет 81'
RF 8 Бруно Фернандес заменет 87'
CF 26 Гонсало Рамос заменет 74'
LF 11 Жоао Феликс заменет 74'
Замени:
FW 21 Рикардо Орта влегол во игра 74'
MF 16 Витиња влегол во игра 74'
FW 7 Кристијано Роналдо влегол во игра 74'
MF 18 Рубен Невес влегол во игра 81'
FW 15 Рафаел Леао влегол во игра 87'
Селектор:
Фернандо Сантос
POR-SUI 2022-12-06.svg
GK 1 Јан Зомер
CB 5 Мануел Аканжи
CB 22 Фабијан Шер добил жолт картон во 43-тата минута 43' заменет 46'
CB 13 Рикардо Родригес
DM 10 Гранит Џака Captain sports.svg
RM 2 Едимилсон Фернандес
CM 15 Џибрил Со заменет 54'
CM 8 Ремо Фројлер заменет 54'
LM 17 Рубен Варгас заменет 66'
CF 7 Брил Емболо заменет 89'
CF 23 Џердан Шаќири
Замени:
DF 18 Ерај Кемерт добил жолт картон во 59-тата минута 59' влегол во игра 46'
MF 6 Денис Закарија влегол во игра 54'
FW 9 Харис Шеферовиќ влегол во игра 54'
FW 19 Ноа Окафор влегол во игра 66'
MF 26 Ардон Јашари влегол во игра 89'
Селектор:
Мурат Јакин

Играч на натпреварот:
Гонсало Рамос (Португалија)[10]

Помошни судии:
Мексико Алберто Морин
Мексико Мигел Ернандес
Четврти судија:
Романија Иштван Ковач
Video assistant referee:
Канада Дру Фишер
Помошни VAR судии:
Италија Масимилијано Ирати
Италија Чиро Карбоне
Холандија Пол ван Бекел

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Хрватска - Бразил[уреди | уреди извор]

9 декември 2022 Хрватска  1–1 (прод.)
(4–2 пен.)
 Бразил Ал Рајан
16:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Хрватска - Бразил
Извештај
Стадион: Едукејшн Сити
Гледачи: 43.893
Судија: Англија Мајкл Оливер
    Пенали
 
Хрватска
Бразил
GK 1 Доминик Ливаковиќ
RB 22 Јосип Јурановиќ
CB 6 Дејан Ловрен
CB 20 Јошко Гвардиол
LB 19 Борна Соса заменет 110'
DM 11 Марцело Брозовиќ добил жолт картон во 31-вата минута 31' заменет 114'
CM 10 Лука Модриќ Captain sports.svg
CM 8 Матео Ковачиќ заменет 106'
RF 15 Марио Пашалиќ заменет 72'
CF 9 Андреј Крамариќ заменет 72'
LF 4 Иван Перишиќ
Замени:
FW 16 Бруно Петковиќ добил жолт картон во 117-тата минута 117' влегол во игра 72'
MF 13 Никола Влашиќ влегол во игра 72'
MF 7 Ловро Мајер влегол во игра 106'
FW 17 Анте Будимир влегол во игра 110'
FW 18 Мислав Оршиќ влегол во игра 114'
Селектор:
Златко Далиќ
CRO-BRA 2022-12-09.svg
GK 1 Алисон Бекер
RB 14 Едер Милитао заменет 106'
CB 4 Маркињос добил жолт картон во 77-мата минута 77'
CB 3 Тијаго Силва Captain sports.svg
LB 2 Данило добил жолт картон во 25-тата минута 25'
CM 7 Лукас Пакета заменет 106'
CM 5 Каземиро добил жолт картон во 68-мата минута 68'
RW 11 Рафиња заменет 56'
AM 10 Нејмар
LW 20 Винисиус Жуниор заменет 64'
CF 9 Ришарлисон заменет 84'
Замени:
FW 19 Антони влегол во игра 56'
FW 21 Родриго влегол во игра 64'
FW 25 Педро влегол во игра 84'
DF 6 Алекс Сандро влегол во игра 106'
MF 8 Фред влегол во игра 106'
Селектор:
Тите

Играч на натпреварот:
Доминик Ливаковиќ (Хрватска)[11]

Помошни судии:
Англија Стјуарт Берт
Англија Гари Бесвик
Четврти судија:
Алжир Мустафа Горбал
Video assistant referee:
Холандија Пол ван Бекел
Помошни VAR судии:
Италија Масимилијано Ирати
САД Катрин Несбит
Венецуела Хуан Сото

Холандија - Аргентина[уреди | уреди извор]

Холандија
Аргентина
GK 23 Андрис Ноперт
CB 2 Јуриен Тимбер добил жолт картон во 43-тата минута 43'
CB 4 Вирџил ван Дајк Captain sports.svg добил жолт картон во 90+1-тата минута 90+1'
CB 5 Нејтн Аке
RM 22 Дензел Дјумфрис добил жолт картон во 120+8-тата минута 120+8'
CM 15 Мартен де Рон заменет 46'
CM 21 Френки де Јонг
LM 17 Дели Блинд заменет 64'
AM 8 Коди Гакпо заменет 113'
CF 10 Мемфис Депај добил жолт картон во 76-тата минута 76' заменет 78'
CF 7 Стивен Бергвајн добил жолт картон во 91-вата минута 91' заменет 46'
Замени:
MF 11 Стивен Бергејс добил жолт картон во 88-мата минута 88' влегол во игра 46'
MF 20 Тен Копмајнерс влегол во игра 46'
FW 9 Лук де Јонг влегол во игра 64'
FW 19 Вут Вегхорст добил жолт картон во 45+2-тата минута 45+2' влегол во игра 78'
FW 12 Ноа Ланг добил жолт картон во 120+9-тата минута 120+9' влегол во игра 113'
Селектор:
Луј ван Гал
NED-ARG 2022-12-09.svg
GK 23 Емилијано Мартинес
CB 13 Кристијан Ромеро добил жолт картон во 45-тата минута 45' заменет 78'
CB 19 Николас Отаменди добил жолт картон во 90+12-тата минута 90+12'
CB 25 Лисандро Мартинес добил жолт картон во 76-тата минута 76' заменет 112'
RWB 26 Науел Молина заменет 106'
LWB 8 Маркос Акуња добил жолт картон во 43-тата минута 43' заменет 78'
CM 7 Родриго Де Паул заменет 67'
CM 24 Енцо Фернандес
CM 20 Алексис Макалистер
CF 9 Хулијан Алварес заменет 82'
CF 10 Лионел Меси Captain sports.svg добил жолт картон во 90+10-тата минута 90+10'
Замени:
MF 5 Леандро Паредес добил жолт картон во 89-тата минута 89' влегол во игра 67'
DF 3 Николас Таљафико влегол во игра 78'
DF 6 Херман Пецеља добил жолт картон во 112-тата минута 112' влегол во игра 78'
FW 22 Лаутаро Мартинес влегол во игра 82'
DF 4 Гонсало Монтиел добил жолт картон во 109-тата минута 109' влегол во игра 106'
FW 11 Анхел Ди Марија влегол во игра 112'
Селектор:
Лионел Скалони добил жолт картон во 90-тата минута 90'

Помошни судии:
Шпанија Пау Себријан Девис
Шпанија Роберто Дијас Перес дел Паломар
Четврти судија:
Јужна Африка Виктор Гомес
Video assistant referee:
Шпанија Алехандро Ернандес Ернандес
Помошни VAR судии:
Канада Дру Фишер
Италија Алесандро Џалатини
Чиле Хулио Баскуњан

Мароко - Португалија[уреди | уреди извор]

10 декември 2022 Мароко  1–0  Португалија Доха
16:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Мароко - Португалија
Извештај Стадион: Ал Тумама
Гледачи: 44.198
Судија: Аргентина Факундо Тељо
Мароко
Португалија
GK 1 Јасин Буну
RB 2 Ашраф Хакими
CB 18 Џавад Ел Јамик
CB 6 Ромен Саис Captain sports.svg заменет 57'
LB 25 Јахја Атијат Ала
DM 4 Софијан Амрабат
CM 8 Азедин Унаи
CM 15 Селим Амала заменет 65'
RF 7 Хаким Зијеш заменет 82'
CF 19 Јусеф Ен-Несири заменет 65'
LF 17 Софијан Буфал заменет 82'
Замени:
DF 20 Ашраф Дари добил жолт картон во 70-тата минута 70' влегол во игра 57'
FW 21 Валид Хедира Yellow cardYellow cardRed card 90+1', 90+3' влегол во игра 65'
DF 24 Бадр Банун влегол во игра 65'
MF 14 Закарија Абухлал влегол во игра 82'
MF 26 Јахја Жабран влегол во игра 82'
Селектор:
Валид Реграги
MAR-POR 2022-12-10.svg
GK 22 Диого Кошта
RB 2 Диого Далот заменет 79'
CB 3 Пепе Captain sports.svg
CB 4 Рубен Дијас
LB 5 Рафаел Гереиро заменет 51'
DM 18 Рубен Невес заменет 51'
CM 10 Бернардо Силва
CM 25 Отавио заменет 69'
RF 8 Бруно Фернандес
CF 26 Гонсало Рамос заменет 69'
LF 11 Жоао Феликс
Замени:
DF 20 Жоао Кансело влегол во игра 51'
FW 7 Кристијано Роналдо влегол во игра 51'
FW 15 Рафаел Леао влегол во игра 69'
MF 16 Витиња добил жолт картон во 87-мата минута 87' влегол во игра 69'
FW 21 Рикардо Орта влегол во игра 79'
Селектор:
Фернандо Сантос

Играч на натпреварот:
Јасин Буну (Мароко)[12]

Помошни судии:
Аргентина Есекиел Браиловски
Аргентина Габриел Шаде
Четврти судија:
Ел Салвадор Иван Бартон
Video assistant referee:
Аргентина Мауро Виљано
Помошни VAR судии:
Шпанија Рикардо де Бургос Бенгочеа
Аргентина Диего Бонфа
САД Армандо Виљареал

Англија - Франција[уреди | уреди извор]

10 декември 2022 Англија  1–2  Франција Ал Хор
22:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Англија - Франција
Извештај
Стадион: Ал Бајт
Гледачи: 68.895
Судија: Бразил Вилтон Сампајо
Англија
Франција
GK 1 Џордан Пикфорд
RB 2 Кајл Вокер
CB 5 Џон Стоунс заменет 90+8'
CB 6 Хари Мегваер добил жолт картон во 90-тата минута 90'
LB 3 Лук Шо
DM 4 Деклан Рајс
CM 8 Џордан Хендерсон заменет 79'
CM 22 Џуд Белингам
RF 17 Букајо Сака заменет 79'
CF 9 Хари Кејн Captain sports.svg
LF 20 Фил Фоден заменет 85'
Замени:
MF 19 Мејсон Маунт влегол во игра 79'
FW 10 Рахим Стерлинг влегол во игра 79'
FW 11 Маркус Рашфорд влегол во игра 85'
FW 7 Џек Грилиш влегол во игра 90+8'
Селектор:
Гарет Саутгејт
ENG-FRA 2022-12-10.svg
GK 1 Иго Лорис Captain sports.svg
RB 5 Жул Кунде
CB 4 Рафаел Варан
CB 18 Дајот Упамекано
LB 22 Тео Ернандес добил жолт картон во 82-рата минута 82'
CM 8 Орелиен Чуамени
CM 14 Адријан Рабио
RW 11 Усман Дембеле добил жолт картон во 46-тата минута 46' заменет 79'
AM 7 Антоан Гризман добил жолт картон во 43-тата минута 43'
LW 10 Килијан Мбапе
CF 9 Оливје Жиру
Замени:
FW 20 Кингсли Коман влегол во игра 79'
Селектор:
Дидје Дешан

Играч на натпреварот:
Оливје Жиру (Франција)[13]

Помошни судии:
Бразил Бруно Боскила
Бразил Бруно Пирес
Четврти судија:
Обединети Арапски Емирати Мохамед Абдула Хасан Мохамед
Video assistant referee:
Николас Гаљо
Помошни VAR судии:
Шпанија Хуан Мартинес Мунуера
Бразил Неуза Бак
Шпанија Алехандро Ернандес Ернандес

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Аргентина - Хрватска[уреди | уреди извор]

13 декември 2022 Аргентина  3–0  Хрватска Лусаил
22:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Аргентина - Хрватска
Извештај Стадион: Лусаил Ајконик
Гледачи: 88.966
Судија: Италија Даниеле Орсато
Аргентина
Хрватска
GK 23 Емилијано Мартинес
RB 26 Науел Молина заменет 86'
CB 13 Кристијан Ромеро добил жолт картон во 68-мата минута 68'
CB 19 Николас Отаменди добил жолт картон во 71-вата минута 71'
LB 3 Николас Талјафико
RM 7 Родриго Де Паул заменет 74'
CM 5 Леандро Паредес заменет 62'
CM 24 Енцо Фернандес
LM 20 Алексис Макалистер заменет 86'
CF 10 Лионел Меси Captain sports.svg
CF 9 Хулијан Алварес заменет 74'
Замени:
DF 25 Лисандро Мартинес влегол во игра 62'
MF 14 Ексекиел Паласиос влегол во игра 74'
FW 21 Пауло Дибала влегол во игра 74'
FW 15 Анхел Кореја влегол во игра 86'
DF 2 Хуан Фојт влегол во игра 86'
Селектор:
Лионел Скалони
ARG-CRO 2022-12-13.svg
GK 1 Доминик Ливаковиќ добил жолт картон во 32-рата минута 32'
RB 22 Јосип Јурановиќ
CB 6 Дејан Ловрен
CB 20 Јошко Гвардиол
LB 19 Борна Соса заменет 46'
DM 11 Марцело Брозовиќ заменет 50'
CM 10 Лука Модриќ Captain sports.svg заменет 81'
CM 8 Матео Ковачиќ добил жолт картон во 32-рата минута 32'
RF 15 Марио Пашалиќ заменет 46'
CF 9 Андреј Крамариќ заменет 72'
LF 4 Иван Перишиќ
Замени:
FW 18 Мислав Оршиќ влегол во игра 46'
MF 13 Никола Влашиќ влегол во игра 46'
FW 16 Бруно Петковиќ влегол во игра 50'
FW 14 Марко Ливаја влегол во игра 72'
MF 7 Ловро Мајер влегол во игра 81'
Селектор:
Златко Далиќ

Играч на натпреварот:
Лионел Меси (Аргентина)[14]

Помошни судии:
Италија Чиро Карбоне
Италија Алесандро Џалатини
Четврти судија:
Обединети Арапски Емирати Мохамед Абдула Хасан Мохамед
Video assistant referee:
Италија Масимилијано Ирати
Помошни VAR судии:
Италија Паоло Валери
САД Катрин Несбит
Венецуела Хуан Сото

Франција - Мароко[уреди | уреди извор]

14 декември 2022 Франција  2–0  Мароко Ал Хор
22:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Франција - Мароко
Извештај Стадион: Ал Бајт
Гледачи: 68,294
Судија: Мексико Сесар Артуро Рамос
Франција
Мароко
GK 1 Иго Лорис Captain sports.svg
RB 5 Жул Кунде
CB 4 Рафаел Варан
CB 24 Ибрахима Конате
LB 22 Тео Ернандес
CM 8 Орелиен Чуамени
CM 13 Јусуф Фофана
RW 11 Усман Дембеле заменет 78'
AM 7 Антоан Гризман
LW 10 Килијан Мбапе
CF 9 Оливје Жиру заменет 65'
Замени:
FW 26 Маркус Тирам влегол во игра 65'
FW 12 Рандал Коло Муани влегол во игра 78'
Селектор:
Дидје Дешан
FRA-MAR 2022-12-14.svg
GK 1 Јасин Буну
CB 20 Ашраф Дари
CB 6 Роме Саис Captain sports.svg заменет 21'
CB 18 Џавад Ел Јамик
RWB 2 Ашраф Хакими
LWB 3 Нусаир Мазрауи заменет 46'
RM 7 Хаким Зијеш
CM 8 Азедин Унаи
CM 4 Софијан Амрабат
LM 17 Софијан Буфал добил жолт картон во 27-мата минута 27' заменет 66'
CF 19 Јусеф Ен-Несири заменет 66'
Замени:
MF 15 Селим Амала влегол во игра 21' заменет 78'
DF 25 Јахја Атијат Ала влегол во игра 46'
FW 9 Абдеразак Хамдала влегол во игра 66'
MF 14 Закарија Абухлал влегол во игра 66'
FW 16 Абде Езалзули влегол во игра 78'
Селектор:
Валид Реграги

Играч на натпреварот:
Антоан Гризман (Франција)[15]

Помошни судии:
Мексико Алберто Морин
Мексико Мигел Ернандес
Четврти судија:
Венецуела Хесус Валенсуела
Video assistant referee:
Канада Дру Фишер
Помошни VAR судии:
Колумбија Николас Гаљо
Бразил Неуза Бак
САД Армандо Виљареал

Натпревар за 3. место[уреди | уреди извор]

17 декември 2022 Хрватска  2–1  Мароко Ал Рајан
18:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Хрватска - Мароко
Извештај
Стадион: Халифа
Гледачи: 44.137
Судија: Катар Абдулрахман Ал-Јасим
Хрватска
Мароко
GK 1 Доминик Ливаковиќ
RB 2 Јосип Станишиќ
CB 24 Јосип Шутало
CB 20 Јошко Гвардиол
LB 4 Иван Перишиќ
CM 10 Лука Модриќ Captain sports.svg
CM 8 Матео Ковачиќ
RW 7 Ловро Мајер заменет 66'
AM 9 Андреј Крамариќ заменет 61'
LW 18 Мислав Оршиќ заменет 90+5'
CF 14 Марко Ливаја заменет 66'
Замени:
MF 13 Никола Влашиќ влегол во игра 61'
FW 16 Бруно Петковиќ влегол во игра 66'
MF 15 Марио Пашалиќ влегол во игра 66'
MF 26 Кристијан Јакиќ влегол во игра 90+5'
Селектор:
Златко Далиќ
CRO-MAR 2022-12-17.svg
GK 1 Јасин Буну
RB 2 Ашраф Хакими
CB 18 Џавад Ел Јамик заменет 66'
CB 20 Ашраф Дари заменет 64'
LB 25 Јахја Атијат Ала
DM 4 Софијан Амрабат
CM 23 Билал Ел Ханус заменет 56'
CM 11 Абделхамид Сабири заменет 46'
RF 7 Хаким Зијеш Captain sports.svg
CF 19 Јусеф Ен-Несири
LF 17 Софијан Буфал заменет 64'
Замени:
MF 13 Илијас Шаир влегол во игра 46'
MF 8 Азедин Унаи добил жолт картон во 69-тата минута 69' влегол во игра 56'
MF 10 Анас Зарури влегол во игра 64'
DF 24 Бадр Банун влегол во игра 64'
MF 15 Салим Амала добил жолт картон во 84-тата минута 84' влегол во игра 66'
Селектор:
Валид Реграги

Играч на натпреварот:
Јошко Гвардиол (Хрватска)[16]

Помошни судии:
Катар Талеб Ал-Мари
Катар Сауд Ал-Макале
Четврти судија:
Бразил Рафаел Клаус
Video assistant referee:
Чиле Хулио Баскуњан
Помошни VAR судии:
Холандија Пол ван Бекел
Бразил Бруно Пирес
САД Армандо Виљареал

Финале[уреди | уреди извор]

18 декември 2022 Аргентина  3–3 (прод.)
(4–2 пен.)
 Франција Лусаил
18:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Аргентина - Франција
Извештај
Стадион: Лусаил Ајконик
Гледачи: 88.966
Судија: Полска Шимон Марцињак
    Пенали
 
Аргентина
Франција
GK 23 Емилијано Мартинес добил жолт картон во 120+5-тата минута 120+5'
RB 26 Науел Молина заменет 91'
CB 13 Кристијан Ромеро
CB 19 Николас Отаменди
LB 3 Николас Талјафико заменет 120+1'
DM 24 Енцо Фернандес добил жолт картон во 45+7-тата минута 45+7'
CM 7 Родриго Де Паул заменет 102'
CM 20 Алексис Макалистер заменет 116'
RF 10 Лионел Меси Captain sports.svg
CF 9 Хулијан Алварес заменет 102'
LF 11 Анхел Ди Марија заменет 64'
Замени:
MF 8 Маркос Акуња добил жолт картон во 90+8-тата минута 90+8' влегол во игра 64'
DF 4 Гонсало Монтиел добил жолт картон во 116-тата минута 116' влегол во игра 91'
MF 5 Леандро Паредес добил жолт картон во 114-тата минута 114' влегол во игра 102'
FW 22 Лаутаро Мартинес влегол во игра 102'
DF 6 Херман Пецелја влегол во игра 116'
FW 21 Пауло Дибала влегол во игра 120+1'
Селектор:
Лионел Скалони
ARG-FRA 2022-12-18.svg
GK 1 Иго Лорис Captain sports.svg
RB 5 Жул Кунде заменет 120+1'
CB 4 Рафаел Варан заменет 113'
CB 18 Дајот Упамекано
LB 22 Тео Ернандес заменет 71'
CM 8 Орелиен Чуамени
CM 14 Андријан Рабио добил жолт картон во 55-тата минута 55' заменет 96'
RW 11 Усман Дембеле заменет 41'
AM 7 Антоан Гризман заменет 71'
LW 10 Килијан Мбапе
CF 9 Оливје Жиру добил жолт картон во 90+5-тата минута 90+5' заменет 41'
Замени:
FW 12 Рандал Коло Муани влегол во игра 41'
FW 26 Маркус Тирам добил жолт картон во 87-мата минута 87' влегол во игра 41'
FW 20 Кингсли Коман влегол во игра 71'
MF 25 Едуардо Камавинга влегол во игра 71'
MF 13 Јусуф Фофана влегол во игра 96'
DF 24 Ибрахима Конате влегол во игра 113'
DF 3 Аксел Дисаси влегол во игра 120+1'
Селектор:
Дидје Дешан

Играч на натпреварот:
Лионел Меси (Аргентина)[17]

Помошни судии:
Полска Павел Соколницки
Полска Томаш Листкиевич
Четврти судија:
САД Исмаил Елфат
Video assistant referee:
Полска Томаш Квиатковски
Помошни VAR судии:
Венецуела Хуан Сото
САД Кајл Аткинс
Мексико Фернандо Гереро

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „FIFA World Cup Qatar 2022 – Match Schedule“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 11 August 2022. Посетено на 11 August 2022.
 2. 2,0 2,1 2,2 „Regulations – FIFA World Cup Qatar 2022“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 15 December 2021. Посетено на 30 March 2022.
 3. „Dumfries delivers as Dutch progress to quarter-final“. FIFA. 3 December 2022. Посетено на 3 December 2022.
 4. „Messi, Alvarez book Argentinians date with the Dutch“. FIFA. 3 December 2022. Посетено на 3 December 2022.
 5. „Ruthless Giroud and Mbappe send France into the quarter-finals“. FIFA. 4 December 2022. Посетено на 4 December 2022.
 6. „England Beat Senegal To Book France Tie“. FIFA. 4 December 2022. Посетено на 4 December 2022.
 7. „Livakovic's penalty heroics send Croatia through“. FIFA. 5 December 2022. Посетено на 5 December 2022.
 8. „Neymar returns as exceptional Brazil storm into quarter-finals“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 5 December 2022. Посетено на 5 December 2022.
 9. „Morocco make history as Spain pay the penalty“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 6 December 2022. Посетено на 6 December 2022.
 10. „Hat-trick hero Ramos propels six-goal Portugal into quarter-finals“. FIFA. 6 December 2022. Посетено на 6 December 2022.
 11. „Penalty kings Croatia knock out Brazil“. FIFA. 9 December 2022. Посетено на 9 December 2022.
 12. „Morocco beat Portugal to make World Cup history“. FIFA. 10 December 2022. Посетено на 10 December 2022.
 13. „English agony as Kane miss sends France through“. FIFA. 10 December 2022. Посетено на 10 December 2022.
 14. „Magic Messi leads Argentina into World Cup final“. FIFA. 13 December 2022. Посетено на 13 December 2022.
 15. „France extinguish Morocco dream to reach World Cup final“. FIFA. 14 December 2022. Посетено на 14 December 2022.
 16. „Croatia pip Morocco to bronze“. FIFA. 17 December 2022. Посетено на 17 December 2022.
 17. „Argentina and Messi spot on for World Cup glory“. FIFA. 18 December 2022. Посетено на 18 December 2022.