Светско првенство во фудбал 2022 - група Г

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светско првенство во фудбал 2022 - група Г била една од осумте групи на Светското првенство 2022 и во неа се натпреварувале Бразил, Србија, Швајцарија и Камерун.

Натпреварите се одиграле од 24 ноември до 2 декември 2022 година.[1]

Двете првопласирани репрезентации во групата продолжуваат понатаму во осминафиналето.[2]

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Шешир Конфедерација Метод на
квалификување
Датум на
квалификување
Број на
настапи
на СП
Последен
настап
Најдобар
резултат
Позиција на
ранг-листата на ФИФА
март 2022 октомври 2022
Г1  Бразил 1 КОНМЕБОЛ Победник во КОНМЕБОЛ квалификациите 11 ноември 2021 22 2018 Победник (1958, 1962, 1970, 1994, 2002) 1 1
Г2  Србија 3 УЕФА Победник на групата А во УЕФА квалификациите 14 ноември 2021 3 2018 Групна фаза (2010 и 2018) 25 21
Г3  Швајцарија 2 УЕФА Победник на групата Ц во УЕФА квалификациите 15 ноември 2021 12 2018 Четвртфинале (1934, 1938, 1954) 14 15
Г4  Камерун 4 КАФ Победник во третата рунда на КАФ квалификациите 29 март 2022 8 2014 Четвртфинале (1990) 36 43

Табела[уреди | уреди извор]

Табела на групата Г Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Бразил 1 1 0 0 2 0 +2 3
2.  Швајцарија 1 1 0 0 1 0 +1 3
3.  Камерун 1 0 0 1 0 1 −1 0
4.  Србија 1 0 0 1 0 2 −2 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

Швајцарија - Камерун[уреди | уреди извор]

24 ноември 2022 Швајцарија  1–0  Камерун Ал Вакра
13:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Швајцарија - Камерун
Извештај Стадион: Стадион Ал Јануб
Гледачи: 39.089
Швајцарија
Камерун

Бразил - Србија[уреди | уреди извор]

24 ноември 2022 Бразил  2–0  Србија Лусаил
22:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Бразил - Србија
Извештај Стадион: Лусаил Ајконик
Гледачи: 88.103
Бразил
Србија

Камерун - Србија[уреди | уреди извор]

28 ноември 2022 Камерун   Србија Ал Вакра
13:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Камерун - Србија
Извештај Стадион: Стадион Ал Јануб

Бразил - Швајцарија[уреди | уреди извор]

28 ноември 2022 Бразил   Србија Доха
19:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Бразил - Швајцарија
Извештај Стадион: Стадион 974

Србија - Швајцарија[уреди | уреди извор]

2 декември 2022 Србија   Швајцарија Доха
22:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Србија - Швајцарија
Извештај Стадион: Стадион 974

Камерун - Бразил[уреди | уреди извор]

2 декември 2022 Камерун   Бразил Лусаил
22:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Камерун - Бразил
Извештај Стадион: Лусаил Ајконик

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA World Cup Qatar 2022 – Match Schedule“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 11 August 2022. Посетено на 11 August 2022.
  2. „Regulations – FIFA World Cup Qatar 2022“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 15 December 2021. Посетено на 30 March 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]