Светско првенство во фудбал 2022 - група Ц

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светско првенство во фудбал 2022 - група Ц била една од осумте групи на Светското првенство 2022 и во неа се натпреварувале Аргентина, Саудиска Арабија, Мексико и Полска.

Натпреварите се одиграле од 22 до 30 ноември 2022 година.[1]

Двете првопласирани репрезентации во групата продолжуваат понатаму во осминафиналето.[2]

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Шешир Конфедерација Метод на
квалификување
Датум на
квалификување
Број на
настапи
на СП
Последен
настап
Најдобар
резултат
Позиција на
ранг-листата на ФИФА
март 2022 октомври 2022
Ц1  Аргентина 1 КОНМЕБОЛ 2. место во КОНМЕБОЛ квалификациите 16 ноември 2021 18 2018 Победник (1978, 1986) 4 3
Ц2  Саудиска Арабија 4 АФК Победник на групата Б од третата рунда на АФК квалификациите 24 март 2022 6 2018 Осминафинале (1994) 49 51
Ц3  Мексико 2 КОНКАКАФ 2. место во третата рунда на КОНКАКАФ квалификациите 30 март 2022 17 2018 Четвртфинале (1970, 1986) 9 13
Ц4  Полска 3 УЕФА Победник во баражите на УЕФА квалификациите 29 март 2022 9 2018 Трето место (1974, 1982) 26 26

Табела[уреди | уреди извор]

Табела на групата Ц Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Саудиска Арабија 1 1 0 0 2 1 +1 3
2.  Мексико 1 0 1 0 0 0 0 1
3.  Полска 1 0 1 0 0 0 0 1
4.  Аргентина 1 0 0 1 1 2 −1 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

Аргентина - Саудиска Арабија[уреди | уреди извор]

22 ноември 2022 Аргентина  1–2  Саудиска Арабија Лусаил
13:00
Историја на досегашните натпревари
Англија - Иран
Меси гол 10' (пен..) Извештај Стадион: Лусаил Ајконик
Гледачи: 88.012
Аргентина
Саудиска Арабија
GK 23 Емилијано Мартинес
RB 26 Науел Молина
CB 13 Кристијан Ромеро заменет 59'
CB 19 Николас Отаменди
LB 3 Николас Таљафико заменет 71'
CM 7 Родриго Де Паул
CM 5 Леандро Паредес заменет 59'
RW 11 Анхел Ди Марија
AM 10 Лионел Меси
LW 17 Папу Гомес заменет 59'
CF 22 Лаутаро Мартинес
Замени:
DF 25 Лисандро Мартинес влегол во игра 59'
FW 9 Хулијан Алварес влегол во игра 59'
MF 24 Енцо Фернандес влегол во игра 59'
MF 8 Маркос Акуња влегол во игра 71'
Селектор:
Лионел Скалони
GK 21 Мохамед Ал-Оваис добил жолт картон во 90+2-тата минута 90+2'
RB 12 Сауд Абдулхамид добил жолт картон во 82-рата минута 82'
CB 17 Хасан Ал-Тамбакти
CB 5 Али Ал-Булаихи добил жолт картон во 75-тата минута 75'
LB 13 Јасер Ал-Шахрани заменет 90+9'
RM 11 Салех Ал-Шехри заменет 78'
CM 23 Мохамед Кано
CM 8 Абдулелах Ал-Малки добил жолт картон во 67-мата минута 67'
LM 10 Салем Ал-Давсари добил жолт картон во 79-тата минута 79'
AM 7 Салман Ал-Фараџ заменет 45+4'
CF 9 Фирас Ал-Бураикан заменет 89'
Замени:
MF 18 Наваф Ал-Абед добил жолт картон во 88-мата минута 88' влегол во игра 45+4' заменет 89'
DF 2 Султан Ал-Ганам влегол во игра 78'
DF 4 Абдулелах Ал-Амри влегол во игра 89'
FW 25 Хаитам Асири влегол во игра 89'
DF 6 Мохамед Ал-Бреик влегол во игра 90+9'
Селектор:
Франција Ерве Ренар

Играч на натпреварот:
Мохамед Ал-Оваис (Саудиска Арабија)[3]

Помошни судии:
Словенија Томаж Кланчик
Словенија Андраж Ковачиќ
Четврти судија:
Сенегал Магет Ндиаје
Video assistant referee:
Холандија Пол ван Бекел
Помошни VAR судија:
Германија Бастијан Данкерт
Алжир Абделак Ечиали
Шпанија Рикардо де Бургос Бенгочеа

Мексико - Полска[уреди | уреди извор]

22 ноември 2022 Мексико  0–0  Полска Доха
19:00
Историја на досегашните натпревари
Мексико - Полска
Извештај Стадион: Стадион 974
Гледачи: 39.369
Судија: Австралија Крис Бит
Мексико
Полска
GK 13 Гилермо Очоа
RB 19 Хорхе Санчес добил жолт картон во 29-тата минута 29'
CB 3 Сесар Монтес
CB 15 Ектор Морено добил жолт картон во 56-тата минута 56'
LB 23 Хесус Гаљардо
DM 4 Едсон Алварес
CM 16 Ектор Ерера заменет 71'
CM 24 Луис Чавес
RF 22 Ирвинг Лосано
CF 20 Енри Мартин заменет 71'
LF 10 Алексис Вега заменет 84'
Замени:
MF 8 Карлос Родригес влегол во игра 71'
FW 9 Раул Хименес влегол во игра 71'
FW 21 Уриел Антуна влегол во игра 84'
Селектор:
Аргентина Херардо Мартино
GK 1 Војќех Шченсни
CB 18 Бартош Берешински
CB 15 Камил Глик
CB 14 Јакуб Кивиор
DM 10 Гжегож Криховијак
CM 13 Јакуб Камински
CM 19 Себастијан Шимански заменет 71'
RW 2 Мати Кеш
LW 21 Никола Залевски заменет 46'
CF 20 Пјотр Желињски заменет 87'
CF 9 Роберт Левандовски
Замени:
MF 6 Кристијан Биелик влегол во игра 46'
MF 24 Пжемислав Франковски добил жолт картон во 76-тата минута 76' влегол во игра 71'
FW 7 Аркадиуш Милик влегол во игра 87'
Селектор:
Чеслав Михневич

Играч на натпреварот:
Гиљермо Очоа (Мексико)[3]

Помошни судии:
Австралија Антон Шчетинин
Австралија Ешли Бичам
Четврти судија:
Франција Стефани Фрапар
Video assistant referee:
Австралија Шон Еванс
Помошни VAR судии:
Колумбија Николас Гало
Уругвај Мартин Сопи
Венецуела Хуан Сото

Полска - Саудиска Арабија[уреди | уреди извор]

26 ноември 2022 Полска   Саудиска Арабија Ал Рајан
16:00
Историја на досегашните натпревари
Полска - Саудиска Арабија
Извештај Стадион: Едукејшн Сити

Аргентина - Мексико[уреди | уреди извор]

26 ноември 2022 Аргентина   Мексико Лусаил
22:00
Историја на досегашните натпревари
Аргентина - Мексико
Извештај Стадион: Лусаил Ајконик

Полска - Аргентина[уреди | уреди извор]

30 ноември 2022 Полска   Аргентина Доха
22:00
Историја на досегашните натпревари
Полска - Аргентина
Извештај Стадион: Стадион 974

Саудиска Арабија - Мексико[уреди | уреди извор]

30 ноември 2022 Саудиска Арабија   Мексико Лусаил
22:00
Историја на досегашните натпревари
Саудиска Арабија - Мексико
Извештај Стадион: Лусаил Ајконик

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA World Cup Qatar 2022 – Match Schedule“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 11 August 2022. Посетено на 11 August 2022.
  2. „Regulations – FIFA World Cup Qatar 2022“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 15 December 2021. Посетено на 30 March 2022.
  3. 3,0 3,1 „Budweiser Player of the Match“. FIFA. Посетено на 22 November 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]