Стадион Ахмад бин Али

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стадион Ахмад бин Али
Место Ал Рајан, Катар
Координати 25°19′47″N 51°20′32″E / 25.329640° СГШ; 51.342273° ИГД / 25.329640; 51.342273
Започнат 2001–2002, 2016–2018
Изграден 2003
Отворен 2003 (стар стадион), 18 декември 2020
Реновиран 2016–2020
Сопственик
Подлога Трева
Архитект Pattern Design[1]
Главни изведувачи Al-Balagh и Larsen & Toubro
Игра Спортски клуб Ал Рајан
Гледачи 50.000[2]

Стадион Ахмад бин Али (арап. ملعب أحمد بن علي)[3] [4] познат како стадион Ал Рајан — повеќенаменски стадион во Ал Рајан, Катар. Моментално најмногу се користи за фудбалски натпревари и е стадион на спортскиот клуб Ал Рајан и спортскиот клуб Ал Харитијат. Стадионот е именуван по Ахмад бин Али Ал Тани, емирот на Катар од 1960 до 1972 година.[5] Поранешниот стадион, изграден во 2003 година, имал капацитет од 21.282 седишта и бил срушен во 2015 година[6] Новиот стадион Ал Рајан има капацитет од 50.000 седишта.[7]

Изградба за Светското првенство Катар[уреди | уреди извор]

Стадионот Ахмад бин Али е еден од осумте стадиони кои се пренаменети за Светското првенство во фудбал во Катар во 2022 година.[8]

Поранешниот стадион Ахмад бин Али бил срушен во 2015 година[9] за на тоа место да се изгради новиот стадион Ал Рајан. 90 отсто од урнатините ќе бидат повторно искористени или за новиот стадион или за други јавни уметнички проекти.[10]

Изградбата на новиот стадион започнала на почетокот на 2016 година,[11] од страна на Ал Балаг и Ларсен & Тубро. Како дел од реновирањето била направена огромна „медиумска фасада“ со мембрана која ќе делува како екран за проекции, вести, реклами, спортски вести, тековни информации за турнирите и натпревари. Исто така, стадионот бил проширен за капацитетот да достигне 40.740 седишта.

По Светското првенство капацитетот на стадионот ќе биде намален на 21.000 седишта. Новиот стадион е изграден за Светското првенство во фудбал во 2022 година, чиј домаќин ќе биде Катар.[12]


Свеченото отворање на стадионот било на 18 декември 2020 година, на Националниот ден на Катар, и точно две години пред земјата да биде домаќин на финалето на Светското првенство во фудбал во 2022 година.[13] На овој стадион се одиграле и дел од натпреварите за Светското клупско првенство на ФИФА во 2020 година.[14] [15]

Дополнително, тука се одиграле и четири натпревари од Арапскиот куп 2021 година.[16]

Светско првенство во фудбал 2022 година[уреди | уреди извор]

Стадионот Ахмад бин Али ќе биде домаќин на седум натпревари на Светското првенство во фудбал во 2022 година.[17]

Датум Време Тим 1 Резултат Тим 2 Рунда Присуство
21 ноември 2022 22:00 часот  САД 1–1  Велс Група Б
23 ноември 2022 22:00 часот  Белгија 1–0  Канада Група Ф
25 ноември 2022 13:00 часот  Велс 0–2  Иран Група Б
27 ноември 2022 13:00 часот  Јапонија  Костарика Група Е
29 ноември 2022 22:00 часот  Велс  Англија Група Б
1 декември 2022 18:00 часот  Хрватска  Белгија Група Ф
3 декември 2022 22:00 часот Победникот од Група Ц Второпласириот од Група Д Осминафинале

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Al-Rayyan Stadium“. stadiumdb.com. 9 July 2015. Посетено на 3 September 2021.
 2. „Qatar 2022: Al-Rayyan Stadium turf installed in record time“. 3 March 2020. Архивирано од изворникот на 2021-05-09. Посетено на 3 March 2020.
 3. „Ahmad Bin Ali Stadium“. Supreme Committee for Delivery & Legacy. Архивирано од изворникот на 2019-07-31. Посетено на 1 April 2022.
 4. „Ahmad bin Ali Stadium“. FIFA. Посетено на 1 April 2022.
 5. „Qatar inaugurates fourth stadium for the 2022 World Cup in Al Rayyan“. Goal. 18 December 2020. Посетено на 1 April 2022.
 6. „New stadium: Ahmad bin Ali Stadium, the desert dune“. stadiumdb.com. 26 January 2021. Посетено на 15 February 2022.
 7. „Al Rayyan Stadium Qatar“. onlineqatar.com. 13 May 2019. Посетено на 8 September 2021.
 8. „Светско првенство – Катар 2022“. Kladenje.mk. Посетено на 2022-05-12.
 9. „Ahmed bin Ali Stadium (Al-Rayyan Stadium) – until 2014“. stadiumdb.com. Посетено на 1 February 2022.
 10. „Qatar Unveils Fifth World Cup Venue: Al Rayyan Stadium by Pattern Architects“. archdaily.com. 23 April 2015. Посетено на 5 January 2021.
 11. „Qatar 2022: Al Rayyan Stadium sees first concrete pouring“. StadiumDB. 17 October 2016. Посетено на 30 April 2017.
 12. Neha Bhatia (13 August 2015). „Revealed: The firms behind the construction Qatar's World Cup stadiums“. Arabian Business. Посетено на 13 August 2015.
 13. „Al Rayyan stadium to open on Qatar National Day“. Gulf Times. 3 December 2020. Посетено на 9 December 2020.
 14. „Education City and Ahmad Bin Ali stadiums to host FIFA Club World Cup 2020™“. FIFA. 18 January 2021. Посетено на 18 January 2021.
 15. „Doha all set to host 2020 FIFA Club World Cup“. iloveqatar.net. 23 January 2021. Посетено на 3 September 2021.
 16. „2021 FIFA Arab Cup: Participating teams, fixtures and all you need to know“. goal.com. 18 December 2021. Посетено на 15 February 2022.
 17. „2022 Qatar World Cup: Al Rayyan stadium achieves major sustainability rating | Goal.com“. www.goal.com. Посетено на 2022-05-12.