Рајан (општина)

Координати: 25°19′N 51°22′E / 25.32° СГШ; 51.37° ИГД / 25.32; 51.37
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајан
الريان
општина
Местоположба во Катар
Местоположба во Катар
Координати (Рајан): 25°19′N 51°22′E / 25.32° СГШ; 51.37° ИГД / 25.32; 51.37
Држава Катар
Главен центарРајан
Површина
 • Вкупна893 км2 (345 ми2)
Население (2010)[1]
 • Вкупно444,557
 • Густина0,50/км2 (1,3/ми2)
Час. појасAST (UTC+3)
ISO 3166QA-RA
Мреж. местоРајан

Рајан (арапски: الريان) — град и општина во Катар. Името на градот значи „извор за наводнување“, а за Исламот тоа значи „една од портите за рајот“. До 2004 година, Рајан била единствената општина во Катар која не излегува на море, која се граничела на североисток со Ум Салал, на исток со Доха, на југоисток со Вакра, на југозапад со Џаријан ел-Батна и на северозапад с0 Џумалија. По 2004 година кон Рајан биле припоени Џумалија и дел од Џаријан ел-Батна.

Население[уреди | уреди извор]

Следната табела го прикажува населението во Рајан (без новите општини).[2][3]

март 2004 март 1997 март 1986
272,860 169,774 91,996
Регистрирани новороденчиња по националност и род (без новите општини)[4][5]
година Катарци, мажи Катарци, жени вкупно Катарци странци, мажи странци, жени вкупно странци вкупно мажи вкупно жени вкупно
2001 1409 1377 2786 926 931 1857 2335 2308 4643
2002 1472 1357 2829 942 932 1874 2414 2289 4703
2003 1468 1421 2889 945 876 1821 2413 2297 4710
2004 1681 1567 3248 1063 1006 2069 2744 2573 5317
2005 1662 1616 3278 1233 1135 2368 2895 2751 5646
2006 1738 1654 3392 1290 1216 2506 3028 2870 5898
2007 1865 1838 3703 1457 1357 2814 3322 3195 6517
2008 1975 1990 3965 1735 1635 3370 3710 3625 7335
2009 1774 1629 3403 1948 1777 3725 3722 3406 7128

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Census 2010“. Qatar Statistics Authority. 2010. Архивирано од изворникот на 2010-07-09. Посетено на 2010-07-25.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2011-10-20.
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2011-10-20.
  4. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-06-26. Посетено на 2021-08-28.
  5. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-08-21. Посетено на 2011-10-20.

Поврзано[уреди | уреди извор]