Светско првенство во фудбал 2022 - група Д

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светско првенство во фудбал 2022 - група Д била една од осумте групи на Светското првенство 2022 и во неа се натпреварувале актуелниот шампион и бранител на титулата Франција, како и репрезентациите на Австралија, Данска и Тунис.

Натпреварите се одиграле од 22 до 30 ноември 2022 година.[1]

Двете првопласирани репрезентации во групата, Франција и Австралија, продолжиле понатаму во осминафиналето.[2]

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Шешир Конфедерација Метод на
квалификување
Датум на
квалификување
Број на
настапи
на СП
Последен
настап
Најдобар
резултат
Позиција на
ранг-листата на ФИФА
март 2022 октомври 2022
Д1  Франција 1 УЕФА Победник на групата Д во УЕФА квалификациите 13 ноември 2021 16 2018 Победник (1998, 2018) 3 4
Д2  Австралија 4 АФК Победник на АФК - КОНМЕБОЛ баражот 13 јуни 2022 6 2018 Осминафинале (2006) 42 38
Д3  Данска 2 УЕФА Победник на групата Ф во УЕФА квалификациите 12 октомври 2021 6 2018 Четвртфинале (1998) 11 10
Д4  Тунис 3 КАФ Победник во третата рунда на КАФ квалификациите 29 март 2022 6 2018 Групна фаза (1978, 1998, 2002, 2006, 2018) 35 30

Табела[уреди | уреди извор]

Табела на групата Д Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Франција 3 2 0 1 6 3 +3 6
2.  Австралија 3 2 0 1 3 4 −1 6
3.  Тунис 3 1 1 1 1 1 0 4
4.  Данска 3 0 1 2 1 3 −2 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

Данска - Тунис[уреди | уреди извор]

22 ноември 2022 Данска  0–0  Тунис Ал Рајан
16:00
Историја на досегашните натпревари
Данска - Тунис
Извештај Стадион: Едукејшн Сити
Гледачи: 42.925
Судија: Мексико Сесар Артуро Рамос
Данска
Тунис
GK 1 Каспер Шмахјхел
CB 2 Јоаким Андерсен
CB 4 Симон Кјер заменет 65'
CB 6 Андреас Кристенсен
DM 8 Томас Дилејни заменет 45+1'
CM 23 Пјер-Емил Хојбјерг
CM 10 Кристијан Ериксен
RW 13 Расмус Кристенсен добил жолт картон во 24-тата минута 24'
LW 5 Јоаким Меле
CF 11 Андреас Сков Олсен заменет 65'
CF 12 Каспер Долберг заменет 65'
Замени:
MF 14 Микел Дамсгор влегол во игра 45+1'
FW 21 Андреас Корнелиус влегол во игра 65'
MF 7 Матијас Јенсен добил жолт картон во 78-мата минута 78' влегол во игра 65'
MF 25 Јеспер Линдстрем влегол во игра 65'
Селектор:
Каспер Хјулманд
GK 16 Ајмен Дахмен
CB 6 Дилан Брон
CB 4 Јасин Мерја
CB 3 Монтасар Талби
RM 20 Мохамед Дрегер заменет 88'
CM 17 Елјес Схири
CM 14 Аиса Лаидуни заменет 88'
LM 24 Али Абди
AM 25 Анис Бен Слимане заменет 67'
AM 7 Јусеф Мсакни заменет 80'
CF 9 Исам Жебали заменет 80'
Замени:
FW 23 Наим Слити влегол во игра 67'
MF 8 Анибал Меџбри влегол во игра 80'
FW 11 Таха Јасин Хениси добил жолт картон во 86-тата минута 86' влегол во игра 80'
DF 21 Ваџди Кехрида влегол во игра 88'
MF 13 Ферџани Саси влегол во игра 88'
Селектор:
Џалел Кадри

Играч на натпреварот:
Аиса Лаидуни (Тунис)[3]

Помошни судии:
Мексико Алберто Морин
Мексико Мигел Ернандес
Четврти судија:
Хондурас Саид Мартинес
Video assistant referee:
Мексико Фернандо Гереро
Помошни VAR судии:
САД Армандо Виљареал
Аргентина Габриел Чаде
Шпанија Хуан Мартинес Мунуера

Франција - Австралија[уреди | уреди извор]

22 ноември 2022 Франција  4–1  Австралија Ал Вакра
22:00
Историја на досегашните натпревари
Франција - Австралија
Извештај
Стадион: Стадион Ал Јануб
Гледачи: 40.875
Судија: Јужна Африка Виктор Гомес
Франција
Австралија
GK 1 Иго Лорис
RB 2 Бенжамен Павар заменет 89'
CB 18 Дајот Упамекано
CB 24 Ибрахима Конате
LB 21 Лукас Ернандес заменет 13'
CM 14 Адријан Рабио
CM 8 Орелиен Чуамени заменет 77'
RW 11 Усман Дембеле заменет 77'
AM 7 Антоан Гризман
LW 10 Килијан Мбапе
CF 9 Оливје Жиру заменет 89'
Замени:
DF 22 Тео Ернандес влегол во игра 13'
MF 13 Јусуф Фофана влегол во игра 77'
FW 20 Кингсли Коман влегол во игра 77'
DF 5 Жул Кунде влегол во игра 89'
FW 26 Маркус Тирам влегол во игра 89'
Селектор:
Дидје Дешан
GK 1 Матју Рајан
RB 3 Натаниел Аткинсон заменет 85'
CB 19 Хари Сутар
CB 4 Кај Роулс
LB 16 Азиз Бехич
DM 13 Арон Мој добил жолт картон во 90+5-тата минута 90+5'
RM 23 Крег Гудвин заменет 73'
CM 14 Рајли МекГри заменет 73'
CM 22 Џексон Ирвајн добил жолт картон во 80-тата минута 80' заменет 85'
LM 7 Матју Лики
CF 15 Мичел Дјук добил жолт картон во 55-тата минута 55' заменет 56'
Замени:
FW 25 Џејсон Камингс влегол во игра 56'
FW 11 Авер Мабил влегол во игра 73'
FW 21 Гаранг Куол влегол во игра 73'
MF 26 Киану Бакус влегол во игра 85'
DF 2 Милош Дегенек влегол во игра 85'
Селектор:
Греам Арнолд

Играч на натпреварот:
Килијан Мбапе (Франција)[4]

Помошни судии:
Јужна Африка Закеле Сивела
Лесото Суру Фатсан
Четврти судија:
Руанда Салима Мукансанга
Video assistant referee:
Канада Дру Фишер
Помошни VAR судии:
Мароко Адил Зурак
МарокоКајл Аткинс
Мароко Марко Фриц

Тунис - Австралија[уреди | уреди извор]

26 ноември 2022 Тунис  0–1  Австралија Ал Вакра
13:00
Историја на досегашните натпревари
Тунис - Франција
Извештај
Стадион: Стадион Ал Јануб
Гледачи: 41.823
Судија: Германија Даниел Зиберт
Тунис
Австралија
GK 16 Ајмен Дахмен
CB 6 Дилан Брон заменет 73'
CB 4 Јасин Мерја
CB 3 Монтасар Талби
RM 20 Мохамед Дрегер заменет 46'
CM 17 Елјес Схири
CM 14 Аиса Лаидуни добил жолт картон во 26-тата минута 26' заменет 67'
LM 24 Али Абди добил жолт картон во 64-тата минута 64'
AM 23 Наим Слити
AM 7 Јусеф Мсакни
CF 9 Исам Жебали заменет 73'
Замени:
MF 13 Ферџани Саси добил жолт картон во 90+3-тата минута 90+3' влегол во игра 46'
FW 10 Вахби Хазри влегол во игра 67'
DF 21 Ваџди Кехрида влегол во игра 73'
FW 11 Таха Јасин Хениси влегол во игра 73'
Селектор:
Џалел Кадри
GK 1 Метју Рајан
RB 5 Фран Карачиќ заменет 75'
CB 19 Хари Сутар
CB 4 Кај Роулс
LB 16 Азиз Бехич
DM 13 Арон Мој
CM 22 Џексон Ирвајн
CM 14 Рајли МекГри заменет 64'
RF 7 Метју Леки заменет 85'
CF 15 Мичел Дјук заменет 64'
LF 23 Крег Гудвин заменет 85'
Замени:
FW 9 Џејми Мекларен влегол во игра 64'
MF 10 Ајдин Хрустиќ влегол во игра 64'
DF 2 Милош Дегенек влегол во игра 75'
FW 11 Авер Мабил влегол во игра 85'
MF 26 Киану Бакус влегол во игра 85'
Селектор:
Греам Арнолд

Играч на натпреварот:
Мичел Дјук (Австралија)[5]

Помошни судии:
Германија Рафаел Фолтин
Германија Јан Зајдел
Четврти судија:
Хондурас Саид Мартинес
Video assistant referee:
Германија Бастијан Данкерт
Помошни VAR судии:
Германија Марко Фриц (Germany)
САД Кори Паркер
Холандија Пол ван Бекел

Франција - Данска[уреди | уреди извор]

26 ноември 2022 Франција  2–1  Данска Доха
19:00
Историја на досегашните натпревари
Франција - Данска
Извештај Стадион: Стадион 974
Гледачи: 42.860
Судија: Полска Шимон Марцињак
Франција
Данска
GK 1 Иго Лорис
RB 5 Жул Кунде добил жолт картон во 43-тата минута 43'
CB 4 Рафаел Варан заменет 75'
CB 18 Дајот Упамекано
LB 22 Тео Ернандес
CM 8 Орелиен Чуамени
CM 14 Адријан Рабио
RW 11 Усман Дембеле заменет 75'
AM 7 Антоан Гризман заменет 90+3'
LW 10 Килијан Мбапе
CF 9 Оливје Жиру заменет 63'
Замени:
FW 26 Маркус Тирам влегол во игра 63'
FW 20 Кингсли Коман влегол во игра 75'
DF 24 Ибрахима Конате влегол во игра 75'
MF 13 Јусуф Фофана влегол во игра 90+3'
Селектор:
Дидје Дешан
GK 1 Каспер Шмајхел
CB 2 Јоаким Андерсен
CB 6 Андреас Кристенсен добил жолт картон во 20-тата минута 20'
CB 3 Виктор Нелсон
RM 13 Расмус Кристенсен заменет 90+2'
CM 23 Пјер-Емил Хојбјерг
CM 10 Кристијан Ериксен
LM 5 Јоаким Меле
RW 25 Јеспер Линдстром заменет 85'
LW 14 Микел Дамсгор заменет 73'
CF 21 Андреас Корнелиус добил жолт картон во 23-тата минута 23' заменет 46'
Замени:
FW 9 Мартин Браитваите влегол во игра 46'
FW 12 Каспер Долберг влегол во игра 73'
MF 15 Кристијан Нергор влегол во игра 85'
DF 26 Александер Бах влегол во игра 90+2'
Селектор:
Каспер Хјулманд

Играч на натпреварот:
Килијан Мбапе (Франција)[6]

Помошни судии:
Полска Павел Соколнички
Полска Томаш Листкиевич
Четврти судија:
Кина Ма Нинг
Video assistant referee:
Полска Томаш Квиатковски
Помошни VAR судии:
Шпанија Хуан Мартинес Мунуера
Катар Талеб Ал-Мари
Шпанија Алехандро Ернандес Ернандес

Австралија - Данска[уреди | уреди извор]

30 ноември 2022 Австралија  1–0  Данска Ал Вакра
18:00
Историја на досегашните натпревари
Австралија - Данска
Извештај Стадион: Стадион Ал Јануб
Гледачи: 41.232
Судија: Алжир Мустафа Горбал
Австралија
Данска
GK 1 Метју Рајан
RB 2 Милош Дегенек добил жолт картон во 57-мата минута 57'
CB 19 Хари Сутар
CB 4 Кај Роулс
LB 16 Азиз Бехич добил жолт картон во 4-тата минута 4'
RM 7 Метју Леки заменет 89'
CM 13 Арон Мој
CM 22 Џексон Ирвајн
LM 23 Крег Гудвин заменет 46'
CF 14 Рајли МекГри заменет 74'
CF 15 Мичел Дјук заменет 82'
Замени:
MF 26 Киану Бакус влегол во игра 46'
DF 8 Бејли Рајт влегол во игра 74'
FW 9 Џејми Мекларен влегол во игра 82'
MF 10 Ајдин Хрустиќ влегол во игра 89'
Селектор:
Греам Арнолд
GK 1 Каспер Шмајхел
RB 13 Расмус Кристенсен заменет 46'
CB 2 Јоаким Андерсен
CB 6 Андреас Кристенсен
LB 5 Јоаким Меле заменет 69'
DM 23 Пјер-Емил Хојбјерг
CM 7 Матијас Јенсен заменет 59'
CM 10 Кристијан Ериксен
RF 11 Андреас Сков Олсен заменет 69'
CF 9 Мартин Браитваите заменет 59'
LF 25 Јеспер Линдстром
Замени:
DF 26 Александер Бах влегол во игра 46'
FW 12 Каспер Долберг влегол во игра 59'
MF 14 Микел Дамсгор влегол во игра 59'
MF 24 Роберт Сков добил жолт картон во 75-тата минута 75' влегол во игра 69'
FW 21 Андреас Корнелиус влегол во игра 69'
Селектор:
Каспер Хјулманд

Играч на натпреварот:
Метју Леки (Австралија)[7]

Помошни судии:
Алжир Мокране Гурари
Алжир Абделхак Ечиали
Четврти судија:
Сенегал Магет Ндиаје
Video assistant referee:
Аргентина Мауро Виљано
Помошни VAR судии:
Колумбија Николас Гаљо
Аргентина Габриел Шаде
Мароко Адил Зурак

Тунис - Франција[уреди | уреди извор]

30 ноември 2022 Тунис  1–0  Франција Ал Рајан
18:00
Историја на досегашните натпревари
Тунис - Франција
Извештај Стадион: Едукејшн Сити
Гледачи: 43.627
Судија: Нов Зеланд Метју Конгер
Тунис
Франција
GK 16 Ајмен Дахмен
CB 4 Јасин Мерја
CB 5 Надер Гандри
CB 3 Монтасар Талби
RM 21 Ваџди Кехрида добил жолт картон во 28-мата минута 28'
CM 17 Елјес Схири
CM 14 Аиса Лаидуни
LM 12 Али Малул
RW 25 Анис Бен Слимане заменет 83'
LW 15 Мохамед Али Бен Ромдане заменет 74'
CF 10 Вахби Хазри заменет 60'
Замени:
FW 9 Исам Жебали влегол во игра 60'
MF 18 Гаилен Шалали влегол во игра 74'
DF 24 Али Абди влегол во игра 83'
Селектор:
Џалел Кадри
GK 16 Стив Манданда
RB 3 Аксел Дисаси
CB 4 Рафаел Варан заменет 63'
CB 24 Ибрахима Конате
LB 25 Едуардо Камавинга
RM 13 Јусуф Фофана заменет 73'
CM 8 Орелиен Чуамени
CM 15 Жордан Верету заменет 63'
LM 6 Матео Гендузи заменет 79'
CF 20 Кингсли Коман заменет 63'
CF 12 Рандал Коло Муани
Замени:
DF 17 Вилијам Салиба влегол во игра 63'
FW 10 Килијан Мбапе влегол во игра 63'
MF 14 Адријан Рабио влегол во игра 63'
FW 7 Антоан Гризман влегол во игра 73'
FW 11 Усман Дембеле влегол во игра 79'
Селектор:
Дидје Дешан

Играч на натпреварот:
Вахби Хазри (Тунис)[8]

Помошни судии:
Нов Зеланд Марк Рул
Тонга Тевита Макасини
Четврти судија:
Руанда Салима Мукансанга
Video assistant referee:
Катар Абдула Ал-Мари
Помошни VAR судии:
Сингапур Мухамед Таки
Катар Талеб Ал-Мари
Мексико Фернандо Гереро

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA World Cup Qatar 2022 – Match Schedule“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 11 August 2022. Посетено на 11 August 2022.
  2. „Regulations – FIFA World Cup Qatar 2022“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 15 December 2021. Посетено на 30 March 2022.
  3. „No goals as Denmark fail to hit stride“. FIFA. 22 November 2022. Посетено на 22 November 2022.
  4. „Giroud equals Henry as Les Bleus battle back“. FIFA. 22 November 2022. Посетено на 22 November 2022.
  5. „Duke's delight as Aussies edge Tunisia“. FIFA. 26 November 2022. Посетено на 26 November 2022.
  6. „Mbappe brace downs Denmark, sends France through“. FIFA. 27 November 2022. Посетено на 27 November 2022.
  7. „Leckie lauded as Socceroos toast their hero“. FIFA. 30 November 2022. Посетено на 30 November 2022.
  8. „Tunisia beat France but cannot hurdle group stage barrier“. FIFA. 30 November 2022. Посетено на 30 November 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]