Светско првенство во фудбал 2022 - група Е

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светско првенство во фудбал 2022 - група Е била една од осумте групи на Светското првенство 2022 и во неа се натпреварувале Шпанија, Костарика, Германија и Јапонија.

Натпреварите се одиграле од 23 ноември до 1 декември 2022 година.[1]

Двете првопласирани репрезентации во групата продолжуваат понатаму во осминафиналето.[2]

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Шешир Конфедерација Метод на
квалификување
Датум на
квалификување
Број на
настапи
на СП
Последен
настап
Најдобар
резултат
Позиција на
ранг-листата на ФИФА
март 2022 октомври 2022
Е1  Шпанија 1 УЕФА Победник на групата Б во УЕФА квалификациите 14 ноември 2021 16 2018 Победник (2010) 7 7
Е2  Костарика 4 КОНКАКАФ Победник на КОНКАКАФ - ОФК баражот 14 јуни 2022 6 2018 Четвртфинале (2014) 31 31
Е3  Германија 2 УЕФА Победник на групата Ј во УЕФА квалификациите 11 октомври 2021 20 2018 Победник (1954, 1974, 1990, 2014) 12 11
Е4  Јапонија 3 АФК Второ место во групата Б од третата рунда на АФК квалификациите 24 март 2022 7 2018 Осминафинале (2002, 2010, 2018) 23 24

Табела[уреди | уреди извор]

Табела на групата Е Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Шпанија 1 1 0 0 7 0 +7 3
2.  Јапонија 1 1 0 0 2 1 +1 3
3.  Германија 1 0 0 1 1 2 −1 0
4.  Костарика 1 0 0 1 0 7 −7 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

Германија - Јапонија[уреди | уреди извор]

23 ноември 2022 Германија  1–2  Јапонија Ал Рајан
16:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Германија - Јапонија
Извештај
Стадион: Халифа
Гледачи: 42.608
Судија: Ел Салвадор Иван Бартон
Германија
Јапонија
GK 1 Мануел Нојер Captain sports.svg
RB 15 Никлас Зиле
CB 2 Антонио Ридигер
CB 23 Нико Шлотербек
LB 3 Давид Раум
CM 6 Јозуа Кимих
CM 21 Илкај Гундоган заменет 67'
RW 10 Серж Гнабри заменет 90'
AM 13 Томас Милер заменет 67'
LW 14 Џамал Мусиала заменет 79'
CF 7 Каи Хаверц заменет 79'
Замени:
MF 18 Јонас Хофман влегол во игра 67'
MF 8 Леон Горецка влегол во игра 67'
MF 11 Марио Геце влегол во игра 79'
FW 9 Никлас Филкруг влегол во игра 79'
FW 26 Јусуфа Мукоко влегол во игра 90'
Селектор:
Ханс-Дитер Флик
GER-JPN 2022-11-23.svg
GK 12 Шуичи Гонда
RB 19 Хироки Сакаи заменет 75'
CB 4 Ко Итакура
CB 22 Маја Јошида Captain sports.svg
LB 5 Јуто Нагатомо заменет 57'
CM 6 Ватару Ендо
CM 17 Ао Танака заменет 71'
RW 14 Џунја Ито
AM 15 Даичи Камада
LW 11 Такефуса Кубо заменет 46'
CF 25 Даизен Маеда заменет 57'
Замени:
DF 16 Такехиро Томијасу влегол во игра 46'
MF 9 Каору Митома влегол во игра 57'
FW 18 Такума Асано влегол во игра 57'
MF 8 Рицу Доан влегол во игра 71'
MF 10 Такуми Минамино влегол во игра 75'
Селектор:
Хаџиме Моријасу

Играч на натпреварот:
Шуичи Гонда (Јапонија)[3]

Помошни судии:
Ел Салвадор Давид Моран
Суринам Закари Зегелар
Четврти судија:
Хондурас Саид Мартинес
Video assistant referee:
Аргентина Мауро Виљијано
Помошни VAR судии:
САД Armando Villarreal (United States)
САД Катрин Несбит
Мексико Фернандо Гереро

Шпанија - Костарика[уреди | уреди извор]

23 ноември 2022 Шпанија  7–0  Костарика Доха
19:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Шпанија - Костарика
Извештај Стадион: Ал Тумама
Гледачи: 40.013
Судија: Обединети Арапски Емирати Мохамед Абдула Хасан Мохамед
Шпанија
Костарика
GK 23 Унаи Симон
RB 2 Сесар Аспиликуета
CB 16 Родри
CB 24 Емерик Лапорт
LB 18 Жорди Алба заменет 64'
DM 5 Серхио Бускетс Captain sports.svg заменет 64'
CM 9 Гави
CM 26 Педри заменет 57'
RF 11 Феран Торес заменет 57'
CF 10 Марко Асенсио заменет 69'
LF 21 Дани Олмо
Замени:
FW 7 Алваро Мората влегол во игра 57'
MF 19 Карлос Солер влегол во игра 57'
DF 14 Алехандро Балде влегол во игра 64'
MF 8 Коке влегол во игра 64'
FW 12 Нико Вилијамс влегол во игра 69'
Селектор:
Луис Енрике
ESP-CRC 2022-11-23.svg
GK 1 Кејлор Навас Captain sports.svg
RB 16 Карлос Мартинес заменет 46'
CB 6 Оскар Дуарте
CB 15 Франсиско Калво добил жолт картон во 68-мата минута 68'
LB 8 Брајан Овиедп заменет 82'
RM 4 Кејшер Фулер
CM 5 Селсо Борхес заменет 72'
CM 17 Јелцин Техада
LM 9 Џуисон Бенет заменет 61'
CF 12 Џоел Кембел добил жолт картон во 90+7-тата минута 90+7'
CF 7 Антони Контрерас заменет 61'
Замени:
DF 19 Кендал Вастон влегол во игра 46'
MF 26 Алваро Самора влегол во игра 61'
MF 10 Брајан Руис влегол во игра 61'
MF 20 Брендон Агилера влегол во игра 72'
DF 22 Роналд Матарита влегол во игра 82'
Селектор:
Колумбија Луис Фернандо Суарес

Играч на натпреварот:
Гави (Шпанија)[4]

Помошни судии:
Обединети Арапски Емирати Мохамед Ал-Хамади
Обединети Арапски Емирати Хасан Ал-Махри
Четврти судија:
Кина Ма Нинг
Video assistant referee:
Катар Абдула Ал-Мари)
Помошни VAR судии:
Сингапур Мухамад Таки
Бразил Бруно Пирес
Полска Томаш Квијатковски

Јапонија - Костарика[уреди | уреди извор]

27 ноември 2022 Јапонија   Костарика Ал Рајан
13:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Јапонија - Костарика
Извештај Стадион: Ахмад бин Али

Шпанија - Германија[уреди | уреди извор]

27 ноември 2022 Шпанија   Германија Ал Хор
22:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Шпанија - Германија
Извештај Стадион: Ал Бајт

Јапонија - Шпанија[уреди | уреди извор]

1 декември 2022 Јапонија   Шпанија Ал Рајан
22:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Јапонија - Шпанија
Извештај Стадион: Халифа

Костарика - Германија[уреди | уреди извор]

1 декември 2022 Костарика   Германија Ал Хор
22:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Костарика - Германија
Извештај Стадион: Ал Бајт

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA World Cup Qatar 2022 – Match Schedule“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 11 August 2022. Посетено на 11 August 2022.
  2. „Regulations – FIFA World Cup Qatar 2022“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 15 December 2021. Посетено на 30 March 2022.
  3. „Germany stunned by Japanese comeback“. FIFA. 23 November 2022. Посетено на 23 November 2022.
  4. „Seven-up Spain trounce Ticos“. FIFA. 23 November 2022. Посетено на 23 November 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]