Адидас Ал Рихла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ал Рихла

Адидас Ал Рихла (арапски: الْرِّحْلَة) е фудбалска топка со која се играло Светското првенство 2022 во Катар.[1][2][3][4][5] Топката е дизајнирана од страна на германскиот производител за спортска опрема Адидас. Топката содржи суспендирана инерцијална мерна единица во нејзиниот состав што му доставува на VAR судијата моментални, многу детални податоци за движењето на топката. Топката е дизајнирана за одржливост, бидејќи е првата официјална топка за Светско првенство произведена со еколошки мастила и лепила.[1][5]

Име[уреди | уреди извор]

На арапски Ал Рихла значи "патување":[5] Рихла е исто така традиционален жанр на арапската литература за патувања.

Историја[уреди | уреди извор]

Адидас ја претставил „Ал Рихла“ на 30 март 2022 година.[3][6] На презентацијата во Катар биле некои поранешни освојувачи на Светското првенство како Кака (Бразил) и Икер Касилјас (Шпанија), како и некој други фудбалери како Фарах Џефри (Саудиска Арабија) и Нуф Ал Анзи (Обединети Арапски Емирати).[7][8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „سريعة و"ذكية".. ما لا تعرفه عن كرة مونديال 2022!“. العربية (арапски). 2022-11-20. Посетено на 2022-11-20.
  2. US, John Eric Goff,The Conversation. „Men's World Cup Soccer Ball, the Al Rihla, Has the Aerodynamics of a Champion“. Scientific American (англиски). Посетено на 2022-11-20.
  3. 3,0 3,1 Pyzdrowski, Matt. „How does the 2022 World Cup ball stack up with previous editions? Reviewing 'Al Rihla'. The Athletic (англиски). Посетено на 2022-11-20.
  4. „Qatar World Cup: Al Rihla, a football inspired by the architecture, boats, and flag of Qatar“. gulfnews.com (англиски). Посетено на 2022-11-20.
  5. 5,0 5,1 5,2 „Al Rihla by adidas revealed as FIFA World Cup Qatar 2022™ Official Match Ball“. www.fifa.com (англиски). 2022-03-30. Посетено на 2022-11-20.
  6. "الرحلة" .. تعرف على الكرة الرسمية لبطولة كأس العالم 2022 في قطر | Goal.com“. www.goal.com. Посетено на 2022-11-20.
  7. National, The (2022-03-31). „Kaka and Iker Casillas unveil 'Al Rihla' match ball for Qatar World Cup 2022“. The National (англиски). Посетено на 2022-11-20.
  8. „السعودية «فرح جفري» تدشن كرة المونديال الرسمية مع أساطير اللعبة“. الشرق الأوسط (арапски). Посетено на 2022-11-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
Телстар 18
Официјална топка на Светското првенство
2022
Наследник
Непознато