Светско првенство во фудбал 2022 - група Б

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светско првенство во фудбал 2022 - група Б била една од осумте групи на Светското првенство 2022 и во неа се натпреварувале Англија, Иран, САД и Велс.

Натпреварите се одиграле од 21 до 29 ноември 2022 година.[1]

Двете првопласирани репрезентации во групата, Англија и САД, продолжиле понатаму во осминафиналето.[2]

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Шешир Конфедерација Метод на
квалификување
Датум на
квалификување
Број на
настапи
на СП
Последен
настап
Најдобар
резултат
Позиција на
ранг-листата на ФИФА
март 2022 октомври 2022
Б1  Англија 1 УЕФА Победник на групата И во УЕФА квалификациите 15 ноември 2021 16 2018 Победник (1966) 5 5
Б2  Иран 3 АФК Победник на групата А од третата рунда на АФК квалификациите 27 јануари 2022 6 2018 Групна фаза (1978, 1998, 2006, 2014, 2018) 21 20
Б3  САД 2 КОНКАКАФ 3. место во третата рунда на КОНКАКАФ квалификациите 30 март 2022 11 2014 Трето место (1930) 15 16
Б4  Велс 4 УЕФА Победник во баражите на УЕФА квалификациите 5 јуни 2022 2 1958 Четвртфинале (1958) 18 19

Табела[уреди | уреди извор]

Табела на групата Б Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Англија 3 2 1 0 9 2 +7 7
3.  САД 3 1 2 0 2 1 +1 5
3.  Иран 3 1 0 2 4 7 −3 3
4.  Велс 3 0 1 2 1 6 −5 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

Англија - Иран[уреди | уреди извор]

21 ноември 2022 Англија  6–2  Иран Ал Рајан
16:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Англија - Иран
Извештај
Стадион: Халифа
Гледачи: 45.334
Судија: Бразил Рафаел Клаус
Англија
Иран
GK 1 Џордан Пикфорд
RB 12 Киеран Трипиер
CB 5 Џон Стоунс
CB 6 Хари Мегваер заменет 70'
LB 3 Лук Шо
CM 22 Џуд Белингам
CM 4 Деклан Рајс
RW 17 Букајо Сака заменет 70'
AM 19 Мејсон Маунт заменет 70'
LW 10 Рахим Стерлинг заменет 70'
CF 9 Хари Кејн Captain sports.svg заменет 75'
Замени:
DF 15 Ерик Дајер влегол во игра 70'
FW 11 Маркус Рашфорд влегол во игра 70'
MF 20 Фил Фоден влегол во игра 70'
FW 7 Џек Грилиш влегол во игра 70'
FW 24 Калум Вилсон влегол во игра 75'
Селектор:
Гарет Саутгејт
ENG-IRN 2022-11-21.svg
GK 1 Алиреза Бејранванд заменет 20'
RB 2 Садег Мохарами
CB 15 Рузбех Чешми заменет 46'
CB 19 Маџид Хосеини
LB 5 Милад Мохамади заменет 63'
CM 21 Ахмад Нуролахи заменет 77'
CM 3 Ехсан Хаџсафи Captain sports.svg
CM 18 Али Карими заменет 46'
RF 7 Алиреза Јаханбахш добил жолт картон во 25-тата минута 25' заменет 46'
CF 9 Мехди Тареми
LF 8 Мортеза Пуралиганџи добил жолт картон во 48-мата минута 48'
Замени:
GK 24 Хосеин Хосеини влегол во игра 20'
MF 6 Саеид Езатолахи влегол во игра 46'
DF 13 Хосеин Кананизадеган влегол во игра 46'
MF 17 Али Голизаде влегол во игра 46'
MF 16 Мехди Тораби влегол во игра 63'
FW 20 Сардар Азмун влегол во игра 77'
Селектор:
Португалија Карлос Кеирос

Играч на натпреварот:
Букајо Сака (Англија)[3]

Помошни судии:
Бразил Родриго Фигеиредо
Бразил Данило Симон Манис
Четврти судија:
Перу Кевин Ортега
Video assistant referee:
Уругвај Леодан Гонсалес
Помошни VAR судија:
Чиле Хулио Баскуњан
Уругвај Мартин Сопи
Шпанија Хуан Мартинес Мунуера

САД - Велс[уреди | уреди извор]

21 ноември 2022 САД  1–1  Велс Ал Рајан
22:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
САД - Велс
Извештај
Стадион: Ахмад бин Али
Гледачи: 43.418
Судија: Катар Абдулрахман Ал-Јасим
САД
Велс
GK 1 Мат Тарнер
RB 2 Сержињо Дест добил жолт картон во 11-тата минута 11' заменет 74'
CB 3 Вокер Цимерман
CB 13 Тим Рим добил жолт картон во 51-вата минута 51'
LB 5 Антони Робинсон
CM 6 Јунус Муса заменет 74'
CM 4 Тајлер Адамс Captain sports.svg
CM 8 Вестон Мекени добил жолт картон во 13-тата минута 13' заменет 66'
RF 21 Тимоти Веа заменет 88'
CF 24 Џош Сарџент заменет 74'
LF 10 Кристијан Пулишиќ
Замени:
FW 11 Брендан Аронсон влегол во игра 66'
FW 19 Хаџи Рајт влегол во игра 74'
DF 22 ДеАндре Једлин влегол во игра 74'
MF 23 Келин Акоста добил жолт картон во 90+10-тата минута 90+10' влегол во игра 74'
FW 16 Џордан Морис влегол во игра 88'
Селектор:
Грег Берхалтер
USA-WAL 2022-11-21.svg
GK 1 Вејн Хенеси
CB 5 Крис Мефам добил жолт картон во 45+2-тата минута 45+2'
CB 6 Џо Родон
CB 4 Бен Дејвис
DM 10 Арон Рамзи
CM 15 Итан Ампаду заменет 90+5'
CM 8 Хари Вилсон заменет 90+3'
RW 14 Конор Робертс
LW 3 Нико Вилијамс заменет 79'
CF 11 Гарет Бејл Captain sports.svg добил жолт картон во 40-тата минута 40'
CF 20 Даниел Џејмс заменет 46'
Замени:
FW 13 Кифер Мур влегол во игра 46'
FW 9 Бренан Џонсон влегол во игра 79'
MF 22 Сорба Томас влегол во игра 90+3'
MF 16 Џо Морел влегол во игра 90+5'
Селектор:
Роб Пејџ

Играч на натпреварот:
Гарет Бејл (Велс)[4]

Помошни судии:
Катар Талеб Ал-Мари
Катар Сауд Ал-Макалех
Четврти судија:
Кина Ма Нинг
Video assistant referee:
Катар Абдула Ал-Мари
Помошни VAR судија:
Мароко Редуан Жијед
Алжир Мокран Гурари
Мароко Адил Зурак

Велс - Иран[уреди | уреди извор]

25 ноември 2022 Велс  0–2  Иран Ал Рајан
13:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Велс - Иран
Извештај
Стадион: Ахмад бин Али
Гледачи: 40.875
Судија: Португалија
Велс
Иран
GK 1 Вејн Хенеси Red card 86'
CB 5 Крис Мефам
CB 6 Џо Родон добил жолт картон во 45+3-тата минута 45+3'
CB 4 Бен Дејвис
DM 15 Итан Ампаду заменет 77'
CM 10 Арон Рамзи заменет 87'
CM 8 Хари Вилсон заменет 57'
RW 14 Конор Робертс заменет 57'
LW 3 Нико Вилијамс
CF 11 Гарет Бејл Captain sports.svg
CF 13 Кифер Мур
Замени:
FW 9 Бренан Џонсон влегол во игра 57'
FW 20 Даниел Џејмс влегол во игра 57'
MF 7 Џо Алан влегол во игра 77'
GK 12 Дани Ворд влегол во игра 87'
Селектор:
Роб Пејџ
WAL-IRN 2022-11-25.svg
GK 24 Хосеин Хосеини
RB 23 Рамин Резаиан добил жолт картон во 90+5-тата минута 90+5'
CB 8 Мортеза Пуралиганџи
CB 19 Маџид Хосеини
LB 5 Милад Мохамади
RM 17 Али Голизаде заменет 77'
CM 21 Ахмад Нуролахи заменет 77'
CM 6 Саеид Езатолахи заменет 83'
LM 3 Ехсан Хаџсафи Captain sports.svg заменет 77'
CF 20 Сардар Азмун заменет 68'
CF 9 Мехди Тареми
Замени:
FW 10 Карим Ансарифард влегол во игра 68'
MF 16 Мехди Тораби влегол во игра 77'
MF 7 Алиреза Јаханбахш добил жолт картон во 90+5-тата минута 90+5' влегол во игра 77'
DF 15 Рузбех Чешми влегол во игра 77'
MF 18 Али Карими влегол во игра 83'
Селектор:
Португалија Карлос Кеирос

Играч на натпреварот:
Рузбех Чешми (Иран)[5]

Помошни судии:
Тринидад и Тобаго Кејлеб Велс
Костарика Хуан Карлос Мора
Четврти судија:
Сенегал Магет Ндиаје
Video assistant referee:
Канада Дру Фишер
Помошни VAR судии:
Мексико Фернандо Гереро
Уругвај Николас Таран
Мароко Адил Зурак

Англија - САД[уреди | уреди извор]

25 ноември 2022 Англија  0–0  САД Ал Хор
22:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Англија - САД
Извештај Стадион: Ал Бајт
Гледачи: 68.463
Судија: Венецуела Хесус Валенсуела


Англија
САД
GK 1 Џордан Пикфорд
RB 12 Киеран Трипиер
CB 5 Џон Стоунс
CB 6 Хари Мегваер
LB 3 Лук Шо
CM 22 Џуд Белингам заменет 68'
CM 4 Деклан Рајс
RW 17 Букајо Сака заменет 77'
AM 19 Мејсон Маунт
LW 10 Рахим Стерлинг заменет 68'
CF 9 Хари Кејн Captain sports.svg
Замени:
FW 7 Џек Грилиш влегол во игра 68'
MF 8 Џордан Хендерсон влегол во игра 68'
FW 11 Маркус Рашфорд влегол во игра 77'
Селектор:
Гарет Саутгејт
ENG-USA 2022-11-25.svg
GK 1 Мат Тарнер
RB 2 Сержињо Дест заменет 77'
CB 3 Вокер Цимерман
CB 13 Тим Рим
LB 5 Антони Робинсон
RM 8 Вестон Мекени заменет 77'
CM 4 Тајлер Адамс Captain sports.svg
CM 6 Јунус Муса
LM 10 Кристијан Пулишиќ
CF 21 Тимоти Веа заменет 83'
CF 19 Хаџи Рајт заменет 83'
Замени:
FW 11 Бренден Аронсон влегол во игра 77'
DF 18 Шак Мур влегол во игра 77'
FW 7 Џовани Рејна влегол во игра 83'
FW 24 Џош Сарџент влегол во игра 83'
Селектор:
Грег Берхалтер

Играч на натпреварот:
Кристијан Пулишиќ (САД)

Помошни судии:
Венецуела Хорхе Урего
Венецуела Тулио Морено
Четврти судија:
Јапонија Јошими Јамашита
Video assistant referee:
Венецуела Хуан Сото
Помошни VAR судија:
Колумбија Николас Гало
Аргентина Диего Бонфа
Чиле Хулио Баскуњан

Велс - Англија[уреди | уреди извор]

29 ноември 2022 Велс  0–3  Англија Ал Рајан
22:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Велс - Англија
Извештај
Стадион: Ахмад бин Али
Гледачи: 44.297
Судија: Словенија Славко Винчиќ
Велс
Англија
GK 12 Дани Ворд
RB 3 Нико Вилијамс заменет 36'
CB 5 Крис Мефам
CB 6 Џо Родон
LB 4 Бен Дејвис заменет 57'
DM 15 Итан Ампаду
CM 10 Арон Рамзи добил жолт картон во 61-вата минута 61'
CM 7 Џо Алан заменет 81'
RF 11 Гарет Бејл Captain sports.svg заменет 46'
CF 13 Кифер Мур
LF 20 Даниел Џејмс добил жолт картон во 29-тата минута 29' заменет 77'
Замени:
DF 14 Конор Робертс влегол во игра 36'
FW 9 Бренан Џонсон влегол во игра 46'
MF 16 Џо Морел влегол во игра 57'
MF 8 Хари Вилсон влегол во игра 77'
MF 25 Рубин Колвил влегол во игра 81'
Менаџер:
Роб Пејџ
WAL-ENG 2022-11-29.svg
GK 1 Џордан Пикфорд
RB 2 Кајл Вокер заменет 57'
CB 5 Џон Стоунс
CB 6 Хари Мегваер
LB 3 Лук Шо заменет 65'
DM 4 Деклан Рајс заменет 57'
CM 8 Џордан Хендерсон
CM 22 Џуд Белингам
RF 20 Фил Фоден
CF 9 Хари Кејн Captain sports.svg заменет 57'
LF 11 Маркус Рашфорд заменет 75'
Замени:
DF 18 Трент Александер-Арнолд влегол во игра 57'
FW 24 Калум Вилсон влегол во игра 57'
MF 14 Калвин Филипс влегол во игра 57'
DF 12 Киеран Трипиер влегол во игра 65'
FW 7 Џек Грилиш влегол во игра 75'
Селектор:
Гарет Саутгејт

Играч на натпреварот:
Маркус Рашфорд (Англија)[6]

Помошни судии:
Словенија Томаж Кланчик
Словенија Андраж Ковачиќ
Четврти судија:
Јапонија Јошими Јамашита
Video assistant referee:
Германија Марко Фриц
Помошни VAR судија:
Италија Паоло Валери
Полска Павел Соколницки
Германија Бастијан Данкерт

Иран - САД[уреди | уреди извор]

29 ноември 2022 Иран  0–1  САД Доха
22:00
Crystal Clear app kworldclock.png Историја на досегашните натпревари
Иран - САД
Извештај Стадион: Ал Тумама
Гледачи: 42.127
Судија: Шпанија Антонио Матеу Лаос
Iran
United States
GK 1 Алиреза Бејранванд
RB 23 Рамин Резаиан
CB 19 Маџид Хосеини добил жолт картон во 77-мата минута 77'
CB 8 Мортеза Пуралиганџи
LB 5 Милад Мохамади заменет 45+2'
RM 17 Али Голизаде заменет 77'
CM 6 Саеид Езатолахи
CM 21 Ахмад Нуролахи заменет 71'
LM 3 Ехсан Хаџсафи Captain sports.svg заменет 71'
SS 9 Мехди Тареми
CF 20 Сардар Азмун заменет 46'
Замени:
MF 18 Али Карими влегол во игра 45+2'
MF 14 Саман Годос влегол во игра 46'
MF 16 Мехди Тораби влегол во игра 71'
DF 25 Аболфазл Џалали добил жолт картон во 90+6-тата минута 90+6' влегол во игра 71'
FW 10 Карим Ансарифард влегол во игра 77'
Селектор:
Португалија Карлос Кеирос
IRN-USA 2022-11-29.svg
GK 1 Мат Тарнер
RB 2 Сержињо Дест заменет 82'
CB 20 Камерон Картер-Викерс
CB 13 Тим Рим
LB 5 Антони Робинсон
DM 4 Тајлер Адамс Captain sports.svg добил жолт картон во 43-тата минута 43'
CM 6 Јунус Муса
CM 8 Вестон Мекени заменет 65'
RF 21 Тимоти Веа заменет 82'
CF 24 Џош Сарџент заменет 77'
LF 10 Кристијан Пулишиќ заменет 46'
Замени:
FW 11 Бренден Аронсон влегол во игра 46'
MF 23 Келин Акоста влегол во игра 65'
FW 19 Хаџи рајт влегол во игра 77'
DF 18 Шек Мур влегол во игра 82'
DF 3 Вокер Цимерман влегол во игра 82'
Селектор:
Грег Берхалтер

Играч на натпреварот:
Кристијан Пулишиќ (САД)[7]

Помошни судии:
Pau Cebrián Devís (Spain)
Roberto Díaz Pérez del Palomar (Spain)
Четврти судија:
Kevin Ortega (Peru)
Video assistant referee:
Juan Martínez Munuera (Spain)
Помошни VAR судија:
Ricardo de Burgos Bengoetxea (Spain)
Neuza Back (Brazil)
Alejandro Hernández Hernández (Spain)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA World Cup Qatar 2022 – Match Schedule“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 11 August 2022. Посетено на 11 August 2022.
  2. „Regulations – FIFA World Cup Qatar 2022“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 15 December 2021. Посетено на 30 March 2022.
  3. „England lay down gauntlet by thrashing IR Iran in World Cup opener“. FIFA. 21 November 2022. Посетено на 21 November 2022.
  4. „Bale makes Wales point in gripping USA clash“. FIFA. 21 November 2022. Посетено на 21 November 2022.
  5. „Stoppage-time strikes seal famous Iran win“. FIFA. 25 November 2022. Посетено на 25 November 2022.
  6. „Rashford unstoppable as England fly into last 16“. FIFA. 29 November 2022. Посетено на 29 November 2022.
  7. „Pulisic strike sends USA into Netherlands last-16 tie“. FIFA. 29 November 2022. Посетено на 29 November 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]