Светско првенство во фудбал 2022 - група A

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светско првенство во фудбал 2022 - група А била една од осумте групи на Светското првенство 2022 и во неа се натпреварувале домаќинот Катар, како и репрезентациите на Еквадор, Сенегал и Холандија.

Натпреварите се одиграле од 20 до 29 ноември 2022 година.[1]

Двете првопласирани репрезентации во групата, Холандија и Сенегал, продолжиле понатаму во осминафиналето.[2]

Репрезентации[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Шешир Конфедерација Метод на
квалификување
Датум на
квалификување
Број на
настапи
на СП
Последен
настап
Најдобар
резултат
Позиција на
ранг-листата на ФИФА
март 2022 октомври 2022
A1  Катар 1 АФК Домаќин 2 декември 2010 1 51 50
A2  Еквадор 4 КОНМЕБОЛ 4. место во КОНМЕБОЛ квалификациите 24 март 2022 4 2014 Осминафинале (2006) 46 44
A3  Сенегал 3 КАФ Победник во третата рунда на КАФ квалификациите 29 март 2022 3 2018 Четвртфинале (2002) 20 18
A4  Холандија 2 УЕФА Победник на групата Г во УЕФА квалификациите 16 ноември 2021 11 2014 Вицешампион (1974, 1978, 2010) 10 8

Табела[уреди | уреди извор]

Табела на групата А Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Холандија 3 2 1 0 5 1 +4 7
2.  Сенегал 3 2 0 1 5 4 +1 6
3.  Еквадор 3 1 1 1 4 3 +1 4
4.  Катар 3 0 0 3 1 7 −6 0

Натпревари[уреди | уреди извор]

Катар - Еквадор[уреди | уреди извор]

20 ноември 2022 Катар  0–2  Еквадор Ал Хор
19:00
Историја на досегашните натпревари
Катар - Еквадор
Извештај гол 16' (пен..), гол 31' Валенсија Стадион: Ал Бајт
Гледачи: 67.372
Судија: Италија Даниеле Орсато


Катар
Еквадор
GK 1 Саад Ал-Шиб добил жолт картон во 15-тата минута 15'
CB 15 Басам Ал-Рави
CB 16 Буалем Хухи
CB 3 Абделкарим Хасан
RWB 2 Ро-Ро
LWB 14 Хомам Ахмед
CM 10 Хасан Ал-Хајдос заменет 72'
CM 12 Карим Будиаф добил жолт картон во 36-тата минута 36'
CM 6 Абдулазиз Хатем
CF 19 Алмоез Али добил жолт картон во 22-рата минута 22' заменет 72'
CF 11 Акрам Афиф добил жолт картон во 78-мата минута 78'
Замени:
FW 9 Мохамед Мунтари влегол во игра 72'
DF 4 Мохамед Ваад влегол во игра 72'
Селектор:
Шпанија Феликс Санчес
GK 1 Ернан Галиндес
RB 17 Анхело Пресиадо
CB 2 Феликс Торес
CB 3 Пиеро Инкапе
LB 7 Первис Еступињан
RM 19 Гонсало Плата
CM 20 Џегсон Мендес добил жолт картон во 56-тата минута 56'
CM 23 Моисес Каиседо добил жолт картон во 29-тата минута 29' заменет 90'
LM 10 Ромарио Ибара заменет 68'
CF 13 Енер Валенсија заменет 77'
CF 11 Мајкл Естрада заменет 90'
Замени:
MF 16 Хереми Сармиенто влегол во игра 68'
MF 5 Хосе Сифуентес влегол во игра 77'
FW 26 Кевин Родригес влегол во игра 90'
MF 21 Алан Франко влегол во игра 90'
Селектор:
Аргентина Густаво Алфаро

Играч на натпреварот:
Енер Валенсија (Еквадор)[3]

Помошни судии:
Италија Чиро Карбоне
Италија Алесандро Џалатини
Четврти судија:
Романија Иштван Ковач
Video assistant referee:
Италија Масимилијано Ирати
Помошни VAR судии:
Италија Паоло Валери
Полска Томаш Листкиевич
Франција Беноа Мило

Сенегал - Холандија[уреди | уреди извор]

21 ноември 2022 Сенегал  0–2  Холандија Доха
19:00
Историја на досегашните натпревари
Сенегал - Холандија
Извештај
Стадион: Ал Тумама
Гледачи: 41.721
Судија: Бразил Вилтон Сампајо
Senegal
Netherlands
GK 16 Едуар Менди
RB 21 Јусуф Сабали
CB 3 Калиду Кулибали
CB 4 Папе Абу Сисе
LB 22 Абду Диало заменет 62'
CM 6 Нампали Менди добил жолт картон во 90+4-тата минута 90+4'
CM 5 Идриса Геј добил жолт картон во 90+6-тата минута 90+6'
CM 8 Шеиху Кујате заменет 73'
RF 15 Крепен Диата заменет 73'
CF 9 Булаје Диа заменет 69'
LF 18 Исмаила Сар
Замени:
DF 14 Исмаил Жакобс влегол во игра 62'
FW 20 Бамба Диенг влегол во игра 69'
MF 26 Папе Геј влегол во игра 73'
FW 7 Николас Џексон влегол во игра 73'
Селектор:
Алиу Сисе
GK 23 Андрис Ноперт
CB 3 Матајс де Лихт добил жолт картон во 56-тата минута 56'
CB 4 Вирџил ван Дајк
CB 5 Нејтн Аке
RWB 22 Дензел Дјумфрис
LWB 17 Дели Блинд
CM 11 Стевен Бергејс заменет 79'
CM 21 Френки Де Јонг
RF 8 Коди Гакпо заменет 90+4'
CF 18 Винсент Јансен заменет 62'
LF 7 Стивен Бергвајн заменет 79'
Замени:
FW 10 Мемфис Депај влегол во игра 62'
MF 14 Дави Класен влегол во игра 79'
MF 20 Тен Копмејнерс влегол во игра 79'
MF 15 Мартен Де Рон влегол во игра 90+4'
Селектор:
Луј ван Гал

Играч на натпреварот:
Коди Гакпо (Холандија)[4]

Помошни судии:
Бразил Бруно Бошила
Бразил Бруно Пирес
Четврти судија:
Уругвај Андрес Матонте
Video assistant referee:
Венецуела Хуан Сото
Помошни VAR судија:
Колумбија Никола Гало
Аргентина Диего Бонфа
Аргентина Мауро Виљано

Катар - Сенегал[уреди | уреди извор]

25 ноември 2022 Катар  1–3  Сенегал Доха
16:00
Историја на досегашните натпревари
Катар - Сенегал
Извештај
Стадион: Ал Тумама
Гледачи: 41.797
Судија: Шпанија Антонио Матеу Лаос
Катар
Сенегал
GK 22 Мешал Баршам
CB 17 Исмаел Мохамад добил жолт картон во 20-тата минута 20'
CB 16 Буалем Хухи
CB 3 Абделкарим Хасан
RWB 2 Ро-Ро заменет 83'
LWB 14 Хомам Ахмед добил жолт картон во 45+2-тата минута 45+2' заменет 83'
CM 10 Хасан Ал-Хајдос заменет 74'
CM 12 Карим Будиаф заменет 69'
CM 23 Асим Мадибо добил жолт картон во 90+1-тата минута 90+1'
CF 19 Алмоез Али
CF 11 Акрам Афиф
Замени:
MF 6 Абдулазиз Хатем влегол во игра 69'
FW 9 Мохамед Мунтари влегол во игра 74'
DF 4 Мохамед Ваад влегол во игра 83'
DF 5 Тарек Салман влегол во игра 83'
Селектор:
Шпанија Феликс Санчес
GK 16 Едуар Менди
RB 21 Јусуф Сабали
CB 3 Калиду Кулибали
CB 22 Абду Диало
LB 14 Исмаил Жакобс добил жолт картон во 52-рата минута 52' заменет 78'
CM 5 Идриса Геј
CM 6 Нампали Менди заменет 78'
RW 15 Крепен Диата заменет 64'
AM 19 Фамара Дједиу заменет 74'
LW 18 Исмаила Сар заменет 74'
CF 9 Булаје Диа добил жолт картон во 30-тата минута 30'
Замени:
MF 11 Пате Сис добил жолт картон во 87-мата минута 87' влегол во игра 64'
FW 13 Илман Ндиаје влегол во игра 74'
FW 20 Бамба Диенг влегол во игра 74'
DF 4 Папе Абу Сисе влегол во игра 78'
MF 17 Папе Матар Сар влегол во игра 78'
Селектор:
Алиу Сисе

Играч на натпреварот:
Булаје Диа (Сенегал)[5]

Помошни судии:
Шпанија Пау Себриан Девис
Шпанија Роберто Дијас Перес дел Паломар
Четврти судија:
Перу Кевин Ортега
Video assistant referee:
Канада Дру Фишер
Помошни VAR судија:
Мексико Фернандо Гереро
Уругвај Николас Таран
Мароко Адил Зурак

Холандија - Еквадор[уреди | уреди извор]

25 ноември 2022 Холандија  1–1  Еквадор Ал Рајан
19:00
Историја на досегашните натпревари
Холандија - Еквадор
Извештај Стадион: Халифа
Гледачи: 44.833
Судија: Алжир Мустафа Горбал
Холандија
Еквадор
GK 23 Андрис Ноперт
CB 2 Јуриен Тимбер
CB 4 Вирџил ван Дајк
CB 5 Нејтан Аке
RM 22 Дензел Дјумфрис
CM 20 Тен Копмајнерс заменет 79'
CM 21 Френки де Јонг
LM 17 Дели Блинд
AM 14 Дави Класен заменет 69'
CF 8 Коди Гакпо заменет 79'
CF 7 Стивен Бергвајн заменет 46'
Замениs:
FW 10 Мемфис Депај влегол во игра 46'
MF 11 Стивен Бергејс влегол во игра 69'
FW 19 Вут Вегхорст влегол во игра 79'
MF 15 Мартен де Рон влегол во игра 79'
Селектор:
Луј ван Гал
GK 1 Ернан Галиндес
CB 25 Џексон Поросо
CB 2 Феликс Торес
CB 3 Пиеро Инкапе
RWB 17 Анхело Пресиадо
LWB 7 Первис Еступињан
RM 19 Гонсало Плата заменет 90'
CM 20 Џегсон Мендес добил жолт картон во 57-мата минута 57'
CM 23 Моисес Каиседо
LM 13 Енер Валенсија заменет 90'
CF 11 Мајкл Естрада заменет 74'
Замени:
MF 16 Хереми Сармиенто влегол во игра 74'
MF 10 Ромарио Ибара влегол во игра 90'
FW 26 Кевин Родригес влегол во игра 90'
Селектор:
Аргентина Густаво Алфаро

Играч на натпреварот:
Френки Де Јонг (Холандија)[6]

Помошни судии:
Алжир Мокране Гурари
Алжир Абделак Ечиали
Четврти судија:
Хондурас Саид Мартинес
Video assistant referee:
Австралија Шон Еванс
Помошни VAR судија:
Мароко Редуан Жијед
Австралија Ешли Бичам
Сингапур Мухамад Таки

Еквадор - Сенегал[уреди | уреди извор]

29 ноември 2022 Еквадор  1–2  Сенегал Ал Рајан
18:00
Историја на досегашните натпревари
Еквадор - Сенегал
Извештај Стадион: Халифа
Гледачи: 44.569
Судија: Франција Клеман Тирпен
Еквадор
Сенегал
GK 1 Ернан Галиндес
RB 17 Анхело Пресиадо заменет 85'
CB 2 Феликс Торес
CB 3 Пиеро Инкапе
LB 7 Первис Еступињан
DM 8 Карлос Груесо заменет 46'
CM 21 Алан Франко заменет 46'
CM 23 Моисес Каиседо
RF 19 Гонсало Плата
CF 11 Мајкл Естрада заменет 64'
LF 13 Енер Валенсија
Замени:
MF 5 Хосе Сифуентес влегол во игра 46'
MF 16 Хереми Сармиенто влегол во игра 46'
FW 24 Џоркаеф Реаско влегол во игра 64'
DF 25 Џексон Поросо влегол во игра 85'
Селектор:
Аргентина Густаво Алфаро
GK 16 Едуар Менди
RB 21 Јусуф Сабали
CB 3 Калиду Кулибали
CB 22 Абду Диало
LB 14 Исмаил Жакобс
CM 11 Пате Сис заменет 74'
CM 26 Папе Геј
RW 13 Илман Ндиаје заменет 74'
AM 5 Идриса Геј добил жолт картон во 66-тата минута 66'
LW 18 Исмаила Сар
CF 9 Булаје Диа заменет 90+5'
Замени:
MF 6 Нампали Менди влегол во игра 74'
FW 20 Бамба Диенг влегол во игра 74'
DF 4 Папе Абу Сисе влегол во игра 90+5'
Селектор:
Алиу Сисе

Помошни судии:
Франција Николас Данос
Франција Сирил Грингор
Четврти судија:
Романија Иштван Ковач
Video assistant referee:
Франција Жером Бризар
Помошни VAR судии:
Франција Беноа Мило
Италија Чиро Карбоне
Канада Дру Фишер

Холандија - Катар[уреди | уреди извор]

29 ноември 2022 Холандија  2–0  Катар Ал Хор
18:00
Историја на досегашните натпревари
Холандија - Катар
Извештај Стадион: Ал Бајт
Гледачи: 66.784
Судија: Гамбија Бакари Гасама
Холандија
Катар
GK 23 Андрис Ноперт
CB 2 Јуриен Тимбер
CB 4 Вирџил ван Дајк
CB 5 Нејтн Аке добил жолт картон во 52-рата минута 52'
RM 22 Дензел Дјумфрис
CM 15 Мартен де Рон заменет 82'
CM 21 Френки де Јонг заменет 86'
LM 17 Дели Блинд
AM 14 Дави Класен заменет 66'
CF 8 Коди Гакпо заменет 82'
CF 10 Мемфис Депај заменет 66'
Замени:
MF 11 Стивен Бергејс влегол во игра 66'
FW 18 Винсент Јансен влегол во игра 66'
FW 19 Вут Вегхорст влегол во игра 82'
MF 20 Тен Копмајнерс влегол во игра 82'
MF 24 Кенет Тејлор влегол во игра 86'
Селектор:
Луј ван Гал
GK 22 Мешал Баршам
CB 2 Ро-Ро
CB 16 Буалем Хухи
CB 3 Абделкарим Хасан
RWB 17 Исмаел Мохамад заменет 85'
LWB 14 Хомам Ахмед
CM 10 Хасан Ал-Хајдос заменет 64'
CM 23 Асим Мадибо заменет 64'
CM 6 Абдулазиз Хатем заменет 85'
CF 19 Алмоез Али заменет 64'
CF 11 Акрам Афиф
Замени:
MF 8 Али Асадала влегол во игра 64'
MF 12 Карим Будиаф влегол во игра 64'
FW 9 Мохамед Мунтари влегол во игра 64'
DF 13 Мусаб Хедер влегол во игра 85'
FW 7 Ахмед Алаелдин влегол во игра 85'
Селектор:
Шпанија Феликс Санчес

Помошни судии:
Камерун Елвис Нупу
Египет Махмуд Абулрегал
Четврти судија:
Кина Ма Нинг
Video assistant referee:
Мароко Редуан Жијед
Помошни VAR судии:
Мароко Адил Зурак
Алжир Мокране Гурари
Чиле Хулио Баскуњан

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA World Cup Qatar 2022 – Match Schedule“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 11 August 2022. Посетено на 11 August 2022.
  2. „Regulations – FIFA World Cup Qatar 2022“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 15 December 2021. Посетено на 30 March 2022.
  3. „Valencia the hero as Ecuador down Qatar“. FIFA. 20 November 2022. Посетено на 20 November 2022.
  4. „Netherlands' late double downs Senegal“. FIFA. 21 November 2022. Посетено на 21 November 2022.
  5. „Senegal hit treble to beat hosts Qatar“. FIFA. 25 November 2022. Посетено на 25 November 2022.
  6. „Valencia strikes again for Ecuador to claim Netherlands draw“. FIFA. 25 November 2022. Посетено на 25 November 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]