Абделхамид Сабири

Од Википедија — слободната енциклопедија
Абделхамид Сабири
Лични податоци
Полно име Абделхамид Сабири
Роден на 28 ноември 1996(1996-11-28)(27 г.)
Роден во Гулмима, Мароко
Држава Мароко Мароко
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Сампдорија Сампдорија
Број 11
Младинска кариера
Кобленц Кобленц
Дармштат Дармштат 98
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2015-2016 Зиген Зиген 30 (18)
2016-2017 Нирнберг II Нирнберг II 21 (12)
2016-2017 Нирнберг Нирнберг 9 (5)
2017-2019 Хадерсфилд Хадерсфилд Таун 7 (0)
2019-2020 Падерборн 07 Падерборн 07 24 (4)
2020-2022 Асколи Асколи 43 (11)
2022- Сампдорија Сампдорија 25 (4)
Репрезентација
2018-2019 Германија Германија 21 5 (1)
2022- Мароко Мароко 6 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 11 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 11 јануари 2012

Абделхамид Сабири (роден на 28 ноември 1996 во Гулмима) — марокански фудбалер, играч од средниот ред на Сампдорија и на мароканската репрезентација.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден во Мароко, тој пристигнал во Германија на тригодишна возраст, доселувајќи се со своите родители во Франкфурт на Мајна.[1] Поседува и германско државјанство.[2]

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Својата кариера ја започнал играјќи како напаѓач, а потоа се спуштил во улогата зад напаѓачите играјќи како офанзивен играч од средниот ред, но доколку е потребно може да игра и како мецала. Има добра визија за играта и одлична техника на мал простор. Како амбидекстер, има опасен удар од далечина со двете нозе. Меѓу најголемите негови слабости му се брзината за позицијата на која игра и континуитетот во перформансите.[3][4]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Откако ја поминал својата младинска кариера во екипите на Кобленц и Дармштат 98, својата професионална кариера ја започнал во Зиген, клуб од Оберлигата - петтото ниво на германскиот фудбал. Откако одиграл одлична сезона во Зиген во која постигнал 20 голови и имал шест асистенции во 33 настапи во сите натпреварувања, тој заработил трансфер во второлигашот Нирнберг во летото 2016 година. Сезоната 2016-2017 ја започнал играјќи за вториот тим на клубот, но во јануари тој бил унапреден во првиот тим, за кој одиграл одлична втора половина од сезоната постигнувајќи 5 гола во 9 натпревари во Втората Бундеслига.[5]

На 23 август 2017 година, Сабири потпишал за Хадерсфилд Таун, новопромовираниот член на Премиер лигата на Англија.[5] Своето деби за териерите го направил на 11 септември 2017, во поразот со 2-0 на гостувањето кај Вест Хем Јунајтед во Премиер лигата.[6] Искустото во Англија не било најсреќно за Сабири бидејќи тој имал само спорадични настапи за клубот, пред се поради повреди, по што неговиот договор бил раскинат со взаемна согласност на 27 август 2019 година.[7]

На 27 август 2019, Сабири му се приклучил на Падерборн, потпишувајќи двегодишен договор со клубот.[8] Во сезоната 2019-2020, Сабири забележал 24 настапи и 4 гола во Првата Бундеслига, но неговиот клуб испаднал на крајот од сезоната освојувајќи го последното место во лигата со само 20 освоени бода.

На 28 септември 2020, тој се преселил во италијанскиот второлигаш Асколи.[9] Своето деби за клубот го направил во второто коло од првенството, во поразот со 0-2 на домашен терен од Лече, додека својот прв гол во Италија го постигнал во четвртото коло, во победата со 2-1 против Реџана. На 27 декември, тој постигнал два гола во победата со 2-0 против СПАЛ.[10] После првата сезона во која постигнал 8 гола, во втората работите се комплицираат за Сабири, кој бил дури исклучен од групата поради дисциплински причини,[11][12][13] пред сепак да се врати во октомври.[13]

На 29 јануари 2022, се пресели на заем во Сампдорија, со опција за откуп на крајот од сезоната.[14][15]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Сабири играл за германската репрезентација под 21 година,[16] за која забележал пет настапи и еден гол против Холандија.[3]

Во април 2022, Сабири изразил желба да игра за мароканската репрезентација, потенцирајќи дека сака да ја претставува својата земја на Светското првенство 2022.[17] Првиот повик во мароканската репрезентација го добил во септември 2022,[18][19] а својот прв настап го имал во пријателски натпревар против Чиле, во кој го постигнал и својот прв гол за Атласките лавови во победата со 2–0.[20][21]

На 10 ноември 2022, Сабири бил избран во составот на Мароко од 26 играчи за Светско првенство 2022 во Катар.[22][23]

Хронологија на репрезентативните настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Мароко
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
23-9-2022 Корнеља де Љобрегат Мароко Мароко 2 – 0 Чиле Чиле Пријателска 1 влегол во игра 76'
27-9-2022 Севиља Парагвај Парагвај 0 – 0 Мароко Мароко Пријателска - влегол во игра 64'
23-11-2022 Ал Хор Мароко Мароко 0 – 0 Хрватска Хрватска СП 2022 - Прва фаза - влегол во игра 81'
27-11-2022 Доха Белгија Белгија 0 – 2 Мароко Мароко СП 2022 - Прва фаза - влегол во игра 68' добил жолт картон во 90+5-тата минута 90+5'
1-12-2022 Доха Канада Канада 1 – 2 Мароко Мароко СП 2022 - Прва фаза - заменет 65'
6-12-2022 Ал Рајан Мароко Мароко 0 – 0 прод.
(3 – 0 пен.)
Шпанија Шпанија СП 2022 - Осминафинале - влегол во игра 82'
Вкупно Настапи 6 Голови 1

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „1. FC Nürnberg - Sabiri spielt für Mamas Miete“. bild.de (германски). Посетено на 2022-09-19.
 2. Huddersfield seal 11th summer signing as No.10 Abdelhamid Sabiri joins from Nurnberg squawka.com
 3. 3,0 3,1 „Abdelhamid Sabiri, Sampdoria: perché comprarlo (e perché no) al Fantacalcio“. Занемарен непознатиот параметар |accesso= (се препорачува |access-date=) (help)
 4. „Chi è Abdelhamid Sabiri? Carriera e caratteristiche“. Посетено на 2022-03-13.
 5. 5,0 5,1 Threlfall-Sykes, David (23 August 2017). „TRANSFER: ABDELHAMID SABIRI ARRIVES AT TOWN“. Huddersfield Town (англиски). Архивирано од изворникот 23 August 2017. Посетено на 3 March 2021.
 6. „West Ham United v Huddersfield Town“. Football Fallout (англиски). Архивирано од изворникот на 2017-09-13. Посетено на 12 September 2017.
 7. Limb, Callum (27 August 2019). „SABIRI DEPARTS HUDDERSFIELD TOWN“. Huddersfield Town (англиски). Архивирано од изворникот 27 August 2019. Посетено на 3 March 2021.
 8. „Abdelhamid Sabiri kommt von Huudersfield Town“. SC Paderborn (германски). 27 August 2019. Архивирано од изворникот 27 August 2019. Посетено на 27 August 2019.
 9. „Calciomercato: biennale con opzione per Sabiri“. 28 септември 2020. Архивирано од изворникот на 29 септември 2020. Посетено на 28 декември 2020. Занемарен непознатиот параметар |dead-link= (help)
 10. „Ascoli-SPAL 2-0“. Посетено на 2022-01-29.
 11. „Il caso Sabiri è l'unica nota stonata“. Занемарен непознатиот параметар |accesso= (се препорачува |access-date=) (help); Занемарен непознатиот параметар |data= (се препорачува |date=) (help)
 12. „Caso Sabiri, c'è la possibilità del reintegro“. Посетено на 2022-01-29. Занемарен непознатиот параметар |data= (се препорачува |date=) (help)
 13. 13,0 13,1 Simone Ciccarelli (15 октомври 2021). „Calciomercato Ascoli, sorpresa Sottil: ritorno UFFICIALE“. Посетено на 2022-01-29.
 14. . 29 јануари 2022 https://www.ascolicalcio1898.it/calciomercato-sabiri-alla-sampdoria/. Посетено на 2022-01-29. Занемарен непознатиот параметар |titolo= (се препорачува |title=) (help); Отсутно или празно |title= (help)
 15. „Sabiri è blucerchiato: arriva dall'Ascoli a titolo temporaneo“. 29 јануари 2022. Посетено на 2022-01-29.
 16. Benson, Rory (15 October 2018). „When you can see SEVEN Town internationals in action tomorrow“. Huddersfield Examiner. Посетено на 15 October 2018.
 17. „Abdelhamid Sabiri : " J'aimerais jouer la Coupe du Monde avec le Maroc ". 8 April 2022. Посетено на 30 April 2022.
 18. „Équipe du Maroc“. 12 September 2022. Посетено на 12 September 2022.
 19. „Hakim Ziyech makes return to World Cup team under Regragui's preselection“. HESPRESS English - Morocco News (англиски). 12 September 2022. Посетено на 24 September 2022.
 20. „Morocco defeats Chili in friendly game 2-0“. HESPRESS English - Morocco News (англиски). 23 September 2022. Посетено на 24 September 2022.
 21. „England booed as World Cup prep hits horror eight-year low; Brazil make huge statement“. Fox Sports (англиски). 24 September 2022. Посетено на 24 September 2022.
 22. „Morocco World Cup 2022 squad: Who's in and who's out?“. Goal.com. Посетено на 10 November 2022.
 23. „Moroccan coach unveils list of 26 Atlas Lions in 2022 World Cup“. HESPRESS English - Morocco News (англиски). 10 November 2022. Посетено на 10 November 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]