Цесвајне (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Цесвајне
Cesvaines novads
Општина
Cesvaines novads karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Цесвајне
Управа
 • Градоначалник Вилнис Шпатс
Површина
 • Вкупна 190.5[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 3,172[2]
Мреж. место www.cesvaine.lv

Цесвајне (латвиски: Cesvaines novads) е општина во Латвија. Општината е формирана во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]