Прејди на содржината

Броцени (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Броцени
Brocēnu novads
Општина
Земја Латвија
Создадена2001
СедиштеБроцени
Управа
 • ГрадоначалникАјварс Метерс
Површина
 • Вкупна498,5[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно7,215[2]
Мреж. местоwww.broceni.lv

Броцени (латвиски: Brocēnu novads) — поранешна општина во Латвија. Општината е создадена во 2001 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]