Прејди на содржината

Гробиња (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оптина Гробиња
Grobiņas novads
Општина
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеГробиња
Управа
 • ГрадоначалникАјварс Приедолс
Површина
 • Вкупна490,2[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно10,154[2]
Мреж. местоwww.grobina.lv

Гробиња (латвиски: Grobiņas novads) — поранешна општина во Латвија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]