Јаунјелгава (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Јаунјелгава
Jaunjelgavas novads
Општина
Jaunjelgavas novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Админ. центар Јаунјелгава
Управа
 • Градоначалник Гунтис Либекс
Површина
 • Вкупна 685[1] км2
Население (2009)
 • Вкупно 6,543[2]
Мреж. место www.jaunjelgava.lv

Јаунјелгава (латвиски: Jaunjelgavas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]