Наукшени (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Наукшени
Naukšēnu novads
Општина
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеНаукшени
Управа
 • ГрадоначалникЈанис Зументс
Површина
 • Вкупна280,6[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно2,316[2]
Мреж. местоwww.naukseni.lv

Наукшени (латвиски: Naukšēnu novads) — поранешна општина во Латвија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]