Рундале (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Рундале
Rundāles novads
Општина
Rundāles novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Пилсрундале
Управа
 • Градоначалник Ајварс Окманис
Површина
 • Вкупна 231.1[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 4,384[2]
Мреж. место www.rundale.lv

Рундале (латвиски: Rundāles novads) е општина во Летонија. Општината е составена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]