Дагда (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Дагда
Dagdas novads
Општина
Dagdas novads karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Дагда
Управа
 • Градоначалник Виктрос Стикутс
Површина
 • Вкупна 948.8[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 9,559[2]

Дагда (латвиски: Dagdas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]