Риебињи (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Риебињи
Riebiņu novads
Општина
Земја Латвија
Создадена2004
СедиштеРиебињи
Управа
 • ГрадоначалникИлмарс Мелушканс
Површина
 • Вкупна631,3[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно6,331[2]
Мреж. местоwww.riebini.lv

Риебињи (латвиски: Riebiņu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2004 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]