Царникава (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Царникава
Carnikavas novads
Општина
Знаме на Општина Царникава Carnikavas novadsГрб на Општина Царникава Carnikavas novads
Carnikavas novads karte.png
Земја Латвија
Создадена20096
СедиштеЦарникава
Управа
 • ГрадоначалникДаига Јуревица
Површина
 • Вкупна80,2[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно6,261[2]
Мреж. местоwww.carnikava.lv

Царникава (латвиски: Carnikavas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2006 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]