Стопињи (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Стопињи
Stopiņu novads
Општина
Знаме на Општина Стопињи Stopiņu novads
Знаме
Грб на Општина Стопињи Stopiņu novads
Грб
Stopiņu novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2005
Седиште Улброка
Управа
 • Градоначалник Јанис Пумпурс
Површина
 • Вкупна 53.5[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 9,577[2]
Мреж. место www.stopini.lv

Стопињи (латвиски: Stopiņu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2005 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]