Буртниеки (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Буртниеки
Burtnieku novads
Општина
Burtnieku novads karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2006
Седиште Матиши
Управа
 • Градоначалник Јанис Леитис
Површина
 • Вкупна 710.1[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 8,657[2]
Мреж. место www.burtniekunovads.lv

Буртниеки (латвиски: Burtnieku novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]