Прејди на содржината

Ајзпуте (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Ајзпуте
Aizputes novads
Општина
Грб на Општина Ајзпуте Aizputes novads
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеАјзпуте
Управа
 • ГрадоначалникАјварс Шилис
Површина
 • Вкупна640,2[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно10,517[2]
Мреж. местоwww.aizpute.lv

Ајзпуте (латвиски: Aizputes novads) — поранешна општина во Латвија. Оштината е создадена во 2009 година.

Поврзано

[уреди | уреди извор]