Бабите (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Општина Бабите
Babītes novads
Општина
Babites novads karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Пињки
Управа
 • Градоначалник Андрејс Енце
Површина
 • Вкупна 241.7[1] км2
Население (2009)
 • Вкупно 8,865[2]
Мреж. место www.babite.lv

Бабите (латвиски: Babītes novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]