Озолниеки (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Озолниеки
Ozolnieku novads
Општина
Знаме на Општина Озолниеки Ozolnieku novads
Знаме
Грб на Општина Озолниеки Ozolnieku novads
Грб
Ozolnieku novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2003
СедиштеОзолниеки
Управа
 • ГрадоначалникМарис Аинарс
Површина
 • Вкупна286,1 км2 (110,5 ми2)
Население (2009)
 • Вкупно10,237
 • Густина36/км2 (93/ми2)
Мреж. местоwww.ozolnieki.lv

Озолниеки (латвиски: Ozolnieku novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2003 година.

Наводи[уреди | уреди извор]