Кандава (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Кандава
Kandavas novads
Општина
Kandavas novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 1999
Седиште Кандава
Управа
 • Градоначалник Роландс Баренис
Површина
 • Вкупна 650.9[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 10,057[2]
Мреж. место www.kandava.lv

Кандава (латвиски: Kandavas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 1999 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]