Приекуљи (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Приекуљи
Priekuļu novads
Општина
Priekuļu novada karte.png
Земја  Латвија
Создадена 2009
Седиште Приекуљи
Управа
 • Градоначалник Мара Јузупа
Површина
 • Вкупна 301.8[1] km2 (Formatting error: invalid input when rounding sq mi)
Население (2009)
 • Вкупно 9,550[2]
Мреж. место www.priekuli.lv

Приекуљи (латвиски: Priekuļu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]